Voňavé, čisté, krásne bábätko. Všetci z okolia nad ním vzdychajú, ochkajú a mojkajú ho. Ale čo vy? Z nastavenia typu „ja, iba ja“, ste zo dňa na deň museli prejsť na celkom nové a dosiaľ neznáme nastavenie a možno toho máte niekedy vyše hlavy. V tomto článku nájdete pár drobných tipov, ako si udržať chladnú hlavu a nestratiť sa v tej záplave noviniek a zmien.

 

 
Človek je od prírody bytosť spoločenská. Nebol stavaný na to, aby zvládol všetko sám. A čerstvá matka potrebuje každú pomoc, aká sa naskytne. Kývnite na ponuku vašich partnerov, matiek, sestier, tetiek, spriatelených susediek, kamarátok.

1. Požiadajte o pomoc

Nie je žiadna hanba nechať raz za čas mamu (čerstvú babičku) navariť, či oprať trochu toho prádla, najmä ak býva blízko vás a je ochotná. A nebojte sa o pomoc ostatných požiadať. Možno sa aj oni trochu hanbia a radi by vám pomohli, ale nevedia ako na to. V našej spoločnosti sa žiadosť o pomoc stále spája s akýmsi výkrikom slabosti a bezradnosti. Neverte tomu.

2. Neodopierajte si

Pohovorme si o jedle. Áno, možno ste pribrali a máte pocit, že tie prebytočné kilogramy sa od vás nikdy neodlepia. Odopieraním si výživného a chutného jedla si však len ubližujete. Ak dojčíte, ubližujete si dvojnásobne. Málo spánku, behanie okolo bábätka, starostlivosť o domácnosť vás stoja kopu energie, ktorú odniekiaľ musíte dočerpať. Nie je práve ideálne zaháňať návaly hladu suchým pečivom, či prehnaným množstvom sladkostí, hoci dobre vieme, ako vábia. V dnešnej dobe sa dá slušný obed či večera objednať aj cez internet, hoci domáca strava by mala predsa len dostať prednosť. A nebojte sa zhrešiť. Raz za čas zákusok, alebo kúsok kvalitnej čokolády vám neublížia a pomôžu trošku zdvihnúť náladu.

3. Žiadne drámy

Tu máme na mysli tie televízne, kde postavám tečú potoky sĺz a vy si k ním okrem čipsov beriete aj dobrú zásobu vreckoviek. Ako čerstvé mamy sa môžete cítiť skleslo, smutne a môžete mať pocit, že na vás svet zabudol. Hlavne, keď ste pred bábätkom viedli čulý spoločenský život. Drámy, thrillery, či nedajbože horory, kde sa to nešťastnými chudákmi len hemží, vás v najlepšom prípade dojmú, v tom horšom rozľútostia. Prečo sa nenaladiť na veselšiu vlnu? Zapnite si komédiu. Pokojne aj takú úplne strelenú. Alebo pohodový animák. Vaše dieťatko vás ich čoskoro aj tak skôr či neskôr naučí milovať.

4. Prijmite radu

Áno, nevyžiadané rady vedia byť otravné a stávajú sa často predmetom sporov. Aj vtedy, keď nám ich servírujú najbližší. Možno vám preletí hlavou neodbytná myšlienka, či si o vás myslia, že ste neschopné, či nebodaj hlúpe. Zachovajte však chladnú hlavu. Nemyslia to zle a môžu mať aj dobré nápady a rady. Napriek tomu skúste takýchto starostlivých príbuzných požiadať, aby radšej počkali, kým ich samy nepoprosíte o radu. Vy si zasa nepostavte hlavu a vypočujte si ich. Koniec koncov naše mamy nás dokázali vychovať aj bez každodenne sa meniacich výchovných trendov a určite ukrývajú v zásobe nejednu praktickú vychytávku.

5. Nezanedbávajte sa

Plníte veľmi dôležitú spoločenskú funkciu. Ste matky. A práca matiek sa nikdy nekončí. Ale zároveň ste neprestali byť partnerkami, manželkami, priateľkami. Čo je však najdôležitejšie, neprestali ste byť ženami. Aj naďalej sa o seba starajte. Nezanevrite na svoj zovňajšok, hoci sa práve teraz možno necítite príťažlivé. Raz za čas sa nalíčte a pekne oblečte. Zájdite na kozmetiku, či ku kaderníčke a nechajte si spraviť vlasy. Len tak, pre radosť.

Foto: pixabay.com