Počatie je zázrak, tehotenstvo tiež, ale to, čo sa odohráva v mozgu práve narodeného dieťatka – na to nemá ani najlepší počítač na svete. Už prvé sekundy tu vonku sa začínajú diať veci, pre ktoré je slovo „zázrak“ slabé slovo. 

Maličký, niekoľkokilogramový človiečik vstupuje do mimomaternicového sveta a jeho mozgové receptory zažívajú obrovský nápor. Nečudo, prečo dieťatko tak plače.

1/ Prvý výkrik po pôrode

Aj vy ste čakali na prvý výkrik? Boli ste zvedavá, akú farbu hlasu má vaše dieťatko? Či kričí ako poriadny chlap alebo plače ako mačiatko? Prvý krik a plač majú svoj význam – čistia pľúca.

Dieťa v brušku nedýcha, jeho pľúca sú vyplnené plodovou vodou. Kyslík a ostatné živiny prijíma z krvného obehu cez placentu a pupočnú šnúru. Jej prestrihnutie spôsobí, že placenta prestáva plniť svoju funkciu. Prvýkrát sa dieťa nadýchne počas pôrodu, voda z pľúc sa vytlačí a tým umožní nádych.

2/ Močenie, vylučovanie prvej stolice

Ako je možné, že dieťatko v brušku rastie a pritom nič nevylučuje? Dieťa v maternici stravu neprijíma, nemá teda stolicu. Cez krvný obeh a placentu ho kŕmi mamička. Jeho hrubé črievko je vyplnené smolkou – to je tá tmavá hmota, ktorú vylučuje krátko po pôrode. Prijímaním mlieka štartuje prácu žalúdok a celý zažívací mechanizmus – veď po deviatich mesiacoch sa musí postupne pripravovať na funkciu všežravca. To pozná každá mamička – zloženie stravy sa odzrkadľuje na farbe a „vôni“ stolice.

3/ Hľadací a sací reflex

Ak vložíte novorodencovi do úst prst, začne sať. Mnohé mamičky si preto mylne myslia, že dieťatko saje preto, lebo je hladné. Nie je to však tak. To iba pracuje vrodený sací reflex. Ten je u každého človeka vrodený, existuje už okolo 24. týždňa tehotenstva. Hľadací a sací reflex sú úzko prepojené, zabezpečujú, aby sa dieťatko vedelo samostatne dostať a prisať k prsníku.

4/ Tepelné ventily na plné obrátky

Teplota plodovej vody je približne 37 stupňov Celzia. Pôrodná sála o desať-pätnásť menej. Ide o poriadny teplotný šok! Ako to dieťatko zvládne? Na scénu vstupuje štítna žľaza – jej stopercentný výkon umožní prvé pokusy s reguláciou teploty. Najväčšia strata tepla dochádza cez odkrytú hlavičku, pôrodná asistentka preto ihneď zabalí dieťatko do teplej plienky. Výhrevnú funkciu plní aj telo mamičky.

5/ Nový svet – nové vnemy

Zvuky v maternici vníma dieťatko inak, sú tlmené a mäkšie. Po príchode na svet mu sestrička očistí uši od zvyškov mazu, plodovej vody a tuku. Ušné bubienky sa musia vysporiadať s inou intenzitou zvuku ako doposiaľ. Do pamäte dieťatka sa vnárajú prvé zvuky – na základe nich rozlišuje ľudí a situácie. Rovnako sú na tom aj oči. V brušku boli prevažne zatvorené, ich otvorením spúšťa mozog niekoľkotýždňové skúšky ostrosti. Na vzdialenosť 25 centimetrov vidí dieťatko ostrejšie – čo je vzdialenosť medzi hlavičkou a prsníkom počas dojčenia.

Zdroj: www.kidshealth.org, www.red-tulip.cz | Foto: www.stocksnap.io, www.foter.com, unsplash.com