Pri návštevách pediatra na nás všetky zo stien čakární svietia tabuľky vzorového vývoja dieťatka od narodenia až do prvých narodenín. Každá z nás sa občas poobzerá dookola a chtiac nechtiac porovnáva svoje dieťa s detičkami vo svojom okolí.
Možno ste sa niekde v materskom centre stretli s inou mamičkou, ktorá sa rada pochváli: „Moje zlatíčko už dokáže toho toľko, predbehlo aj tabuľky! A to vaše, ešte nechodí?“ No veď, ach, tie tabuľky!
Treba si uvedomiť jednu mimoriadne dôležitú vec a to, že žiadne dve detičky nie sú rovnaké! Každé dieťatko je unikátne a podľa toho treba k nemu pristupovať. Na svete nenájdeme ani dvoch rovnakých dospelých ľudí, každý sme zvláštny niečím iným, v rozdielnych veciach vynikáme a máme svojské záujmy. Tak prečo žiadať od detí niečo, čo nespĺňame ani my dospelí?
V nasledujúcej časti uvádzame stručný prehľad psychomotorického vývoja detí od narodenia do 1. roku života, ktorý je dostupný takmer v každej literatúre venujúcej sa tejto téme. Rôzne zdroje dokonca uvádzajú rôzne časové obdobia a aktivity, ktoré by už dieťatko malo v tom danom mesiaci ovládať. Preto považujte nasledujúci prehľad za ilustračný.
1. až 3. mesiac
Prvé dni po narodení toho ešte bábätko veľa nezvládne. Väčšinu času prespí, učí sa spoznávať svoje okolie a zvyká si na to, že sa okolo neho niečo deje. Teší sa z rodičov a občas ich obdarí krásnym úsmevom. Dôležité v tomto období je, pravidelne dávať dieťatko na bruško, aby sa naučilo zdvíhať si hlavičku. Je to veľmi dôležitý vývojový míľnik.
4. až 6. mesiac
V polohe na brušku si dieťatko udrží hlavičku, dokáže siahnuť po hračke. Okolo 4. mesiaca si začína dvíhať nožičky, chytať si ich a dávať do pusy. Takýmto spôsobom si precvičuje brušné svaly, preto mu v tom netreba brániť. V 5. mesiaci sa dokáže samo otočiť z chrbátika na bruško a robí „lietadielko“, tzn. že dvihne ruky aj nohy nad podložku, zakloní hlavičku a prehne chrbátik. V 6. mesiaci sa dokáže v polohe na brušku vytlačiť na vystreté ruky. Zároveň sa už pretočí z bruška na chrbátik. Objavuje sa plazenie, cúvanie a pivotácia. Približne v tomto období začína dieťatko vyslovovať prvé hlásky a slabiky.
7. až 9. mesiac
Okolo 7.- 8. mesiaca sa dieťatko stavia na všetky štyri a keď sa o niečo zachytí, dokáže sa vytiahnuť zo vzpriameného kľaku až do stoja. Do konca 8. mesiaca by sa malo dieťa posadiť úplne samo bez pridržiavania. V 9. mesiaci urobí v stoji s pridržiavaním sa podrep a predklon, vezme si hračku a opäť sa postaví.
10. až 12. mesiac
10. a 11. mesiac je čas, kedy dieťatko skúša zliezať a vyliezať z/na postele a gauč. Začína sa pomaly pohybovať okolo nábytku a pridržiava sa ho. Mimoriadne rado zberá všetky drobné omrvinky po podlahe a strká si ich do úst :). Pozná lyžičku a snaží sa samo kŕmiť. Dokáže ukázať bábike na očko, nos, uško, vlásky a pusu. V 12. mesiaci sa dieťatko samostatne postaví v priestore a urobí prvé krôčiky.
Ak sa vaše dieťatko nevyvíja zrovna „tabuľkovo“ a vy to prehnane sledujete, môže to na vás zbytočne vyvíjať neprimeraný psychický nátlak. Ten nevedome prenášate aj na svoje dieťa a do spoločného rodinného života. Doprajte svojmu dieťatku čas, na všetko príde postupne samo. Porovnávanie detí podľa psychológov navyše narúša vyvíjajúce sa sebavedomie, učí ich nezdravému súpereniu, žiarlivosti a závisti. Preto sa tešte z každého dosiahnutého úspechu a nezabudnite svoje dieťatko za každý pokrok láskyplne pochváliť – to bude pre neho najväčšia motivácia!
Foto: pixabay.com