Rodičia používajú pri výchove svojich detí príkazy či zákazy, hovoria ako sa majú správať a čo si môžu dovoliť. Pritom si často neuvedomujú, že deti sú vnímavé bytosti. Deti nás považujú za svoj vzor! Záleží na tom, ako sa pred nimi budeme správať, pretože my sme ich najväčšími hrdinami a ony sú odrazmi nášho správania.

 

Formovanie identity u detí sa vytvára už v útlom veku, preto závisí, aké informácie mu poskytneme. Čo si teda deti všímajú najviac na svojich rodičoch?

Náladovosť rodičov!

Možno to znie hlúpo, ale deti vedia vycítiť v akej nálade práve ste! Bez toho, aby ste im o svojich starostiach povedali, vedia že pociťujete obavy, máte strach alebo vás niečo trápi. Verte či nie, vedecky je dokázané, že nepokojní rodičia majú aj nepokojné deti. Je ťažké byť v dnešnej uponáhlanej dobe stále dobre naladení, no snažte sa. Ovplyvníte tým vnímanie vášho dieťaťa. Naviac ak uvidí, že ste šťastní vy, bude aj ono!

Vnímajú vašu rozhodnosť!

Buďte pri rozhodovaní vždy dôsledný a stojte si pevne za svojím! Ak niečo poviete alebo ak dieťaťu niečo zakážete, dodržte svoje slovo, pretože ak uvidia, že ustúpite, nebudú vás brať príliš vážne a budú si čoraz viac dovoľovať! Ak budú vaše slová zhodné aj so skutkami, vaše dieťa vás bude rešpektovať! To isté platí aj v prípade, ak mu niečo sľúbite. Vždy dodržte svoje slovo, inak by vám mohli prestať úplne veriť!

Vnímajú, kedy klamete a kedy hovoríte pravdu!

Nikdy nevravte dieťaťu polopravdu alebo súcitnú lož. Vždy je lepšia pravda, aj keď bude bolieť. Napríklad, ak vás čaká povinné očkovanie a dieťa sa vás opýta, či ho to bude bolieť, povedzte mu, že ho to trošku môže štípať, ale že to vydrží, lebo je silné! Utuží to váš vzájomný vzťah!

Vnímajú aj to, akým spôsobom ho karháte!

Ak sa dieťa niečím previnilo, je samozrejmé, že by malo dostať nejaký trest, ktorý by ho mal ale k niečomu poučiť. Pokiaľ zvolíte variantu násilia, napríklad ho udriete, či len buchnete, dieťa z toho môže mať taký pocit, že osoba, ktorá je staršia, vyššia, dospelá, musí mať vždy pravdu a mohlo by sa stať, že aj vaše dieťa bude riešiť problémy päsťami a silou. Aby sa predišlo akýmkoľvek spôsobom násilia, vo vašej výchove si vždy položte tieto tri otázky:

  • Prečo sa zachovalo moje dieťa práve takto?
  • Čo chcem naučiť svoje dieťa po tomto skutku?
  • A ako to najlepšie urobím?

Vnímajú aj to, či ich vydierate a čo im zakážete!

Skôr než im niečo zakážete, skúste porozmýšlať, či je to naozaj nutné. Skôr než sa im začnete vyhrážať, skúste sa zamyslieť nad tým, či by nebolo lepšie zvoliť iné slová, ktoré by vaše dieťa motivovali k tomu, čo chcete aby sa naučilo. Napríklad, ak mu poviete, že pokiaľ si neupratuje izbu, nebude môcť ísť von s kamarátmi, tak je len otázka času, kedy vám začne vzdorovať! Deti robia chyby, ale to je normálne, na tom sa vlastne učia. Používajte minimum zákazov a skúste popremýšľať nad správnou motiváciou, s ktorou docielite to, že vaše dieťa bude všetko robiť samo od seba a ešte aj s chuťou.

Vnímajú vaše zlyhanie a to, či si to viete priznať!

Aj dospelí robia chyby. Pokiaľ si ich viete priznať, je to skvelé. Ak nakričíte na dieťa v záchvate hnevu, ale priznáte si svoj omyl a porozprávate sa s ním o tom, nemyslite si, že si o vás bude vaše dieťa myslieť, že ste slaboch. Vôbec to tak nie je! Bude vás o to viac rešpektovať a uznávať, nakoľko pochopí, že aj dospelí robia chyby a ono v tom nie je samo. Pokiaľ urobí chybu, samo bude vedieť vďaka vám, že ju môže napraviť!

Vnímajú prejavy lásky medzi rodičmi aj deťmi!

Detstvo je nádherné obdobie. Všetko je v úplnom poriadku, ak budete svojmu dieťaťu prejavovať čo najviac lásky a porozumenia. Ak ho pobozkáte, objímete, pohladkáte, či sa s ním porozprávate ako s kamarátom, tak preňho urobíte viac, než si myslíte. Ak bude dieťa vyrastať v normálne fungujúcej rodine plnej porozumenia a lásky, tak aj v dospelosti sa samo bude snažiť vytvoriť si takúto ideálnu rodinu. Deti kopírujú správanie svojich rodičov, aj keď si to väčšina z vás ani nevšimne!

zdroj: eduworld.sk | foto: Instagram / googlewallpapers.com