Každý rodič dbá na bezpečie svojho dieťaťa počas jazdy autom. Je to každodenná činnosť, či už treba zaviesť dieťa do školy alebo k lekárovi, vždy je bezpečnosť na prvom mieste! Preto by ste mali vedieť, že od januára nového roka pribudne niekoľko zmien, ktoré zahŕňajú bezpečie vašich detí!

 

Bezpečnosť detí v aute!

Rodičia kvôli tomu prispôsobujú rýchlosť ich jazdy, ale mali by sa uistiť, či je aj celkový stav automobilu v úplnom poriadku. Ďalšou súčasťou tejto ochrany detí sú autosedačky, ktorých výber má širokú škálu možností- sedačky pre najmenšie bábätká až po staršie deti! Zmeny sa budú týkať práve autosedačiek!

Aké tri zásadné zmeny to budú?

  • prvá najdôležitejšia požiadavka je, že sedačka musí uspieť pri fiktívnom bočnom náraze.
  • druhá požiadavka zjednodušuje výber sedačky, nakoľko sa už nevyberá podľa hmotnosti dieťaťa ale podľa jeho veľkosti. Sedačky s certifikáciou i-Size musia byť vhodné na prepravu detí do 15-teho mesiaca života, v orientácii proti smeru jazdy.
  • treťou požiadavkou je povinná podpora systému Isofix, ktorá znižuje riziko nesprávneho namontovania sedačky do auta a predchádza ohrozeniu dieťaťa, ak by vznikla dopravná nehoda!

Kde by malo bábätko sedieť podľa odborníkov?

Veľa rodičov sa sústreďuje najmä na to, či zapli správne pásy, podľa odborníka by ste sa mali viac zamýšľať nad tým, že dieťa do 15 mesiacov by malo sedieť v proti smere jazdy!

Miesto spolujazdca alebo zadné sedadlo?

Miesto spolujazdca je podľa odborníka najlepšie, treba ale vypnúť airbag. Ak sa to nedá, usaďte dieťa vzadu napravo. V zime by ste mali deti vyzliecť v aute z búnd a hrubých overálov, pretože bezpečnostné pásy dobre dieťa kvôli ním neprichytia a môže sa vyšmyknúť popod pásy.

Je treba vymeniť starú sedačku za novú? A aký je rozdiel medzi starou sedačkou a Isofixom?

Rodičia nie sú povinný vymieňať starú autosedačku, no odborníci odporúčajú zakúpiť si práve tú novú, pretože tým ochránia bezpečie ich detí. Podľa odborníkov je isofix bezpečnejší ako bežné sedačky. Tá sa totiž vďaka tomuto systému prepojí priamo s karosériou auta. Znižuje sa tým riziko, že sa sedačka uvoľní pri zlom zapnutí pásu.

zdroj: najmama.sk | foto: Instagram