Dovolenková destinácia Bali, začína byť čoraz viac známa aj v slovenských pomeroch. Vraj je to raj. Každý, kto tam bol, ale aj kto si len pozrie fotografie, to musí jednoducho skonštatovať. Ako to teda je? Aký je tam život? Je to správne miesto aj na dovolenku s deťmi?
Pred pár dňami sa uskutočnilo vyhlasovanie TOP blogerov Slovenska v rôznych kategóriách. V TOP 10 Travel blogerov sa objavila aj mladá Košičanka Juliana Antožyová vďaka svojmu blogu Life is better in bikinis a nám sa podarilo s ňou urobiť rozhovor. Julka nám porozprávala o živote v Ázií, ako sa tam dostala, aký život tam vedú deti, mamičky, či celé rodiny a čo by sme sa od ľudí na Bali mali naučiť. To, že je v danej téme odborníčka, svedčí aj to, že po nedávnych štátniciach na pražskej univerzite jej pribudlo pred meno Mgr. – z odboru Ázijské štúdie.
1. Čím ťa zlákala Ázia a prečo si zakotvila práve na Bali?
Ázia ma vždy veľmi lákala a po tom, čo som už mala precestovaný kus sveta, som pevne dúfala, že sa mi podarí dostať sa aj tam! Príležitosť sa naskytla v roku 2014, keď som bola vybraná do Bangkoku v Thajsku na výmenný študijný pobyt vrámci mojej univerzity v Prahe. Práve vďaka tomu som mala tú česť, ochutnať kus ázijskej kultúry a zoznámiť sa do detailov najmä s regiónom juhovýchodnej Ázie. Na Bali som bola po prvýkrát len na pár dní vrámci školských prázdnin v Bangkoku a bola to ihneď láska na prvý pohľad! Ľudia, príroda, kultúra, jedlo, …to všetko mi učarovalo tak veľmi, že som sa po skončení študijného pobytu v Thajsku rozhodla zrušiť letenky do Európy a sťahovať sa na Bali.
2. Ako vnímaš ženy žijúce na Bali? Sú to väčšinou ženy v domácnosti alebo pracujú ?
Na Bali je veľmi dôležité, či už ste muž alebo žena, akého ste náboženstva a tiež aké postavenie vrámci spoločnosti máte. Náboženstvom prevažne rozšíreným na Bali je hinduizmus a tak sú aj tieto ženy často súčasťou náboženských obradov a ceremónií, ktoré sa na Bali konajú na dennej báze. Majú rozdelené úlohy, čo všetko musí žena vrámci ceremónie zaobstarať a je to jej povinnosťou tam byť niekedy aj celé hodiny. Okrem toho je výchova detí tiež väčšinou na strane ženy. Ak žena pracuje, tak je to väčšinou buď v poľnohospodárstve (na ryžových poliach a plantážach) alebo v turizme (reštaurácie, obchody). Lepšie vrstvy, ktoré si môžu dovoliť nepracovať, nechávajú často ženy matky doma, aby sa starali o domácnosť, deti alebo poprípade chodili predávať úrodu zo záhradky na miestny trh.
3. Vieme, že píšeš cestovateľský blog Life is better in bikinis a máš aj vlastný Bali projekt GadoGado, ktorý už dokonca aj pomáhal mamám a deťom na Bali. Povieš nám k tomu viac?
GadoGado je môj projekt a srdcovka, ktorá sa mi “narodila” na Bali pred približne rokom a pol. Máme za cieľ vyrábať módne doplnky (kabelky, peňaženky, kozmetické taštičky,..) z umelých nekožených materiálov v malej rodinnej manufaktúre a predávať ich potom zákazníčkam práve doma v ČR a SR. Je to cesta, ako priniesť aj vám domov kúsok nášho raja a zároveň šíriť osvetu nekožených módnych doplnkov vyrobených za férových podmienok. No a práve vďaka môjmu GadoGado projektu som už mala tú česť spolupracovať aj s jedným denným stacionárom na Bali, v ktorom sa stretávajú maminky a deti zo zlých sociálnych a finančných pomerov. Tieto maminky pochádzajú z chudobných časti ostrova, kde si nevedia nájsť prácu a obživu pre deti a chodia tak do turistických oblastí žobrať do rušných ulíc. Stacionár im preto zabezpečuje pocit bezpečia, základnú hygienu, stravu a vzdelanie pre deti. My sme si s GadoGado vymysleli spoluprácu so stacionárom a maminky pre nás vyrobili náramky, ktoré sme potom predávali u nás na e-shope a z vyzbieraných peňazí som im ja osobne bola nakúpiť to najnutnejšie čo potrebovali. Verte mi, že tak obrovskú radosť zo zubnej kefky, či omaľovánky ste ešte nikdy nevideli! Ak by ste nás aj vy čitatelia chceli podporiť, môžete si od nás stále zakúpiť náramok vyrobený maminami na našom e-shope.
4. A čo deti na Bali? Behajú celý deň po pláži, nepoznajú mobil, wifi, facebook a sú šťastnejšie ako tie deti, ktoré žijú v počítačovej dobe? Či je to úplne ináč ako si myslíme?
Deti na Bali sú tak ako všade vo svete zvedavé! Chcú všetko vidieť, zažiť a skúsiť. Takže ak nejde vyslovene o deti z rodín žijúcich vo vnútrozemí na horách, väčšina z nich už mobil aj facebook niekedy v živote videla. Znova to veľmi záleží z akých pomerov pochádzajú, ale všeobecne by som povedala, že deti na Bali sú veľmi skromné. Denne sa hrajú na dvore, na poliach, v prírode a na pláž chodia väčšinou len v nedeľu s celou rodinou (nedeľa je rodinný deň). Pri hrách si vystačia s minimom ako je napríklad lopta, či púšťanie šarkanov. Šťastie je niečo, čo je na Bali pre mňa veľmi dôležitá hodnota a prečo to tam mám tak rada. Šťastie tam totiž srší z ľudí na míle ďaleko a je naozaj nákazlivé!
5. Ako vlastne žijú ľudia na Bali? Aký je tam rodinný život? Majú iné priority ako my v Európe?
Rodina je základ! Nedajú na tú svoju dopustiť a vždy držia pokope. Ak má niekto v rodine niečo, čo iný nemá, je prirodzené, že sa rozdelia. Žijú generačne všetci spolu pod jednou strechou a je prirodzené, že dochovávajú prarodičov, ktorých si veľmi vážia. Je to nádherné sledovať ich najmä v nedeľu, keď sú ich “miestne” pláže plné hlúčikov rodinných príslušníkov a zatiaľ čo sa deti hrajú v oceáne, oni jedia a klebetia. Je to znova jedna z vecí, ktoré by sme sa od nich mali my Európania učiť! Vrátiť sa k hodnotám, na ktoré často zabúdame.
6. Je podľa teba Bali vhodná destinácia na dovolenku s deťmi? Číha tam nejaké nebezpečenstvo? Zvieratá voľne žijúce, či nejaké choroby?
Bali by som odporúčala rodinám s trošku staršími deťmi a to hlavne preto, že sa na celom ostrove jazdí najmä na motorkách. Samozrejme sa dá požičať aj auto so šoférom, ale je to niekoľkonásobne drahšie a obmedzujúce. Okrem toho je na väčšine ostrova oceán, ideálny pre surfistov, čo znamená väčšie vlny. Zo zvierat vás môže prekvapiť opica alebo sem-tam nejaký had, ale to by ste museli zájsť hlbšie do vnútrozemia a do džungle. Čo sa chorôb týka, tak ako vo veľa ďalších tropických krajinách, aj na Bali je zopár nepríjemných záležitosti, ktoré vás môžu dostať na lôžko už len uštipnutím komára. Silný repelent je teda základ. Ak ste ale trošku dobrodružnejšie povahy a chceli by ste na Bali aj s deťmi, určite odporúčam navštíviť ostrovy Gillis len hodinu a pol loďou od Bali, kde je krásna kľudná voda a kde sa jazdí na bicykloch alebo dokonca chodí pešo! Pre deti je to raj na zemi a ja sama túto oblasť považujem za môj únik “mimo realitu”. 🙂
Zdroj: lifeisbetterinbikinis.net | Foto: archiv Juliana Antožyova