Diagnóza, z ktorej idú zimomriavky po chrbte: progéria. Ide o predčasné starnutie pri vývoji zastavenom na detskom stupni. Dieťa starne 5 až 10 krát rýchlejšie ako zdravé. S touto chorobou sa narodil i tento chlapček s menom Sam Berns.

Ide o veľmi zriedkavé, zatiaľ nevyliečiteľné ochorenie, ktoré spôsobuje chybný gén LMNA. Príznaky sa začnú prejavovať už u malého osemmesačného dieťatka, keď prestane priberať a rásť. Už v dvoch rokoch sa u neho môžu prejaviť starecké choroby ako je reuma, artritída, či arterioskleróza.

Tieto ochorenia sú spojené s veľkými bolesťami. Samotnému dieťaťu tak ostáva na život približne iba 12 rokov. Touto chorobou na svete trpí asi 35 detí. Samovi sa podarilo dožiť 17 rokov a prostredníctvom videa zanechal pre ľudí odkaz v podobe odpovedí na často kladenú otázku:

Ako žiť šťastný život?

1. Byť statočným neznamená, že to bude jednoduché, ale byť statočným je kľúčom k pohybu vpred!

2. Zmier sa s tým, čo nemôžeš urobiť, pretože je tu vždy veľa vecí, ktoré urobiť môžeš!

3. Vždy som si bol vedomý, že môj život je plný prekážok, ale nikdy som nechcel, aby sa kvôli tomu trápili ľudia v mojom okolí.

4. Nikdy som nestrácal energiu na to, aby som sa cítil zle kvôli tomu kto som.

5. Vždy som sa obklopoval ľuďmi, s ktorými som chcel byť a stále som napredoval.

6. Pokúšal som netráviť čas tým, aby som sa cítil nepríjemne kvôli tomu kto som, pretože ak by som to robil, potom by neostalo miesto na radosť.

7. Nikdy nezmeškáš párty, ak si ju vieš spraviť!

8. Nestaraj sa o prekážky, ži svoj život šťastne.

9. Nestaral som sa o to, čím sa môžem stať. Veril som, že môžem zmeniť svet a ako som sa snažil zmeniť svet, bol som šťastný.

10. Obklop sa ľuďmi, s ktorými chceš byť.

Foto: youtube.com, bostonglobe.com | Zdroj: abcnews.com, youtube.com