Je leto a teplo a spotená hlavička vášho dieťatka potrebuje sprchu častejšie ako inokedy. Najmä ak ste navštívili kúpalisko, alebo ste ležali v piesku. A keďže umývanie vláskov nebýva tá najobľúbenejšia činnosť v živote malého nezbedníka, občas sa tento proces nezaobíde bez kriku.

Existujú deti, ktorým umývanie vlasov nevadí. Majú rady pocit čistoty po kúpeli. Niektoré proti voňavým vlasom nenamietajú, ak to ne je príliš často a v niektorých rodinách je to pravidelný zápas. A ak bojujete každý deň (v lete to býva občas nutné), mení sa kúpeľ na skúšku trpezlivosti všetkých zúčastnených. Občas sa dokonca obávate reakcií susedov, ktorí sa môžu domnievať, že sa u vás dejú strašné veci.

Dôvody neochoty umývať vlásky môžu byť rôzne. Najčastejší je, že šampón štípe v očkách, ale rovnako môže mať dieťa aj problém s rovnováhou vo vani, keď má zatvorené očká. Niektoré deti spanikária, keď im odrazu tečie voda cez tváričku vrátane nošteka a úst. Všetky tieto negatívne skúsenosti vyvolávajú strach z umývania vláskov. Preto sme zhromaždili tipy, aby umývanie nebolo trápenie:

Tatinko je kapitán

Keď sa s drobcom ide kúpať aj tato, je to vždy zábava. Voda vtedy fŕka viac ako inokedy, takže namočiť vlásky nie je problém. Synček našampónuje vlasy ockovi, ocko synčekovi a hrajú hru o najsmiešnejší účes a najdlhšiu penovú bradu…

Bábika (kačička)

Ak sa vám ani oteckovi nechce liezť s malým do vane, bábika je super náhradný plán. Dieťa umýva bábu (alebo auto, krhličku, kačičku) a je také zaujaté hrou, že si možno ani nevšimne, že vlásky sú už opláchnuté.

Hra na potápača

Ak nepomôže uterák na očiach, možno pomôžu plavecké okuliare. No áno, vyzerá to smiešne, ale to je len dobre, so smiechom ide všetko ľahšie.

Šilt

Ak mu vadia potápačské okuliare, skúste plastový šilt. Musíte ale vybrať taký, ktorý bude pevne sedieť na čele a fakt dobre tesniť.

Nákupný expert

V obchodoch nájdete množstvo šampónov určených pre detičky, ktoré skutočne neštípu v očkách. Vezmite dieťatko na nákup a nechajte ho, aby si samo vybralo ten so žirafkou alebo s princeznou. Dovoľte mu ich ovoniavať a dajte mu pocit, že to ono vybralo tento úplne špeciálny super bomba špica šampón.

Bojí sa sprchy?

Ak má problém so sprchovou hlavicou, z ktorej ide strašidelný prúd vody, pripravte si pohár. Ideálne pekný, farebný a hlavne dostatočne veľký. Voda nebude hučať zo sprchy, ale potichúčky tiecť z pohára. Snáď to ocení.

Ako v kaderníctve

Neuznáva ani sprchu ani vaňu ako vhodné miesto na umývanie vláskov? Zahrajte sa na salón. Privítajte dieťa, akoby prišlo do kaderníctva, pokojne mu hoci aj vykajte 🙂 Posaďte ho na nízku stoličku chrbtom k okraju vane. Malý zákazník zakloní hlavičku a voda sa nedostane do očiek.

Pena a hra

V pene do kúpeľa je vždy zábava. Môže si stavať zámky a potápať sa pod ich základy. Pridajte farebné mydlo a pár plastových hračiek. Keďže je všade veľa peny, tak ani pena na hlavičke nie je problém, dieťa sa lepšie uvoľní a bude k umývaniu vláskov snáď prístupnejšie.

Rýchly zdvih

Kľaknite si vedľa vane a podoprite dieťatku ležiacemu na chrbátiku hlavičku, ktorú má po uši ponorenú vo vode. Druhou rukou preperte vlásky vo vode a následne dieťatko rýchlo zdvihnite do sedu. Väčšina peny zostane vo vode. Tento proces je ale nutné zopakovať ešte raz v druhej čistej vode rovnako ako pri plákaní prádla 🙂

Chladná hlava

Niektoré deti nemajú celkovo rady mokré vlasy. Nehnevajte sa na neho, nekričte. Uvedomte si, že detské vlásky sa mastia menej ako dospelácke, takže ak občas ich umytie vynecháte, svet sa nezrúti. Porozprávajte sa s ním o nutnosti dostať ten piesok von a vyzvite ho, nech sám navrhne svoju predstavu.

Tak ako? Pôjde to teraz ľahšie? Vyskúšajte triky, ktoré sa vám hodia a ak nejaký zafunguje, dajte vedieť 🙂

Zdroj: liliput-lounge.de | Foto: pixabay.com/sk