deti na kolotoči

V septembri sa okrem školy a množstva svadieb roztrhne vždy vrece s nespočetnými jarmokmi, ktoré organizujú menšie mestá a aj tie väčšie. A samozrejme aj dedinky. Námestie či iné verejné priestranstvo je zahltené množstvom stánkov a v nich sa kopia suveníry od výmyslu sveta. Medzi nimi nechýbajú ani také, ktoré vaše ratolesti priam hypnotizujú už z diaľky.

Balóny krikľavých farieb, nadrozmerných veľkostí a samozrejme v podobe známych rozprávkových postavičiek od Elsy a Anny z Ľadového kráľovstva, cez Mimoňov, Mášu s medveďom a tradičných Mickey Mousa, Minnie či Šmoulov. V nejednom detskom oku to zaiskrí od radosti a to ste ešte len prišli na akciu a neviete, čo bude jeho pozornosť priťahovať ďalej.

Jarmočným atrakciám je ťažké odolať

Prosebné slová už začínajú naberať na obrátkach, niekedy je problém odolať svojim deťúrencom a radosť po zakúpení balóna nemá konca kraja. Ale to len na chvíľu, dokedy na scénu neprídu stánky s cukrovou vatou, pukancami, medovníkmi či inými voňavými pochutinami. A keď už máte zakúpenú aj cukrovú vatu a drobec je celý polepený, tak prichádzate na miesto, kde sa rozložili kolotoče. Balón zostáva „na krku“ vám, nedojedená vata v druhej ruke a šup na kolotoče, lebo všetko treba čo najrýchlejšie absolvovať. Jedna jazda je málo, dostať potomka z kolotoča sa stáva hotové úmenie a je potrebné ho namotivovať na stánok s hračkami. Medzitým sa už héliový balón vznáša nad hlavami všetkých zúčastnených.

dieťa a cukrová vata
Už ste z toho na prášky. Nielen, že ste minuli veľa peňazí, ale dieťa už ani nevie, že na akciu ste prišli preto, aby ste ako rodina spoločne prežili čas. Motiváciou sa stalo pre neho niečo úplne iné. Chce všetko a vysvetliť mu, že sa to nedá, je priam nemožné.
Ako z tohto blúdneho kruhu von?

Dohodnite sa ešte doma

Nabudúce sa dohodnite na spoločných pravidlách ešte pred príchodom na jarmok. Keď si poviete, že bude jedna jazda na kolotoči, tak to tak aj bude, dieťaťu to pripomeniete ešte pred jej začiatkom. Ak sa dohodnete na jednej dobrote, na ktorej si pochutíte, dajte mu na výber.

Buďte pevní aj láskaví

Môže si vybrať na čo má chuť, avšak platí, že zostávate pri jednej sladkosti. Všetko to závisí len a len od vás a od toho, ako nastavíte pravidlá v spoločnej konverzácii s vašim juniorom. Musíte byť pevní, stáť si za slovom. Buďte aj láskaví a ak je nutné, vysvetlite dieťaťu, že nemáte peniaze na všetky tie skvelé veci, ale môžete zrealizovať to, na čom ste sa predtým dohodli.
Odolávať lákadlám je ťažké, veď to poznáme aj my dospelí. O to ťažšie je to pre tých našich najmenších. Pri jesenných potulkách na jarmočných akciách vám prajeme hlavne veľa trpezlivosti. 🙂

foto: pixabay.com