Tiež ste prestali sledovať televízne spravodajstvo či čítať dennú tlač kvôli negatívnym správam? No vyhnúť sa im nedá, vždy sa nájde nejaký dobrák, čo vám niektorú sprostredkuje. Napríklad, že sa ani nie dvojročné dieťa udusilo kolieskom párku pri raňajkách. Poďte sa s nami naučiť, čo robiť, ak sa dieťa dusí, či už jedlom alebo cudzím telesom.
Malé hračky preč!
Snažte sa všetky maličké hračky, ktoré by mohli byť nebezpečné, dať z dosahu. Je to ťažké, hlavne, ak je doma detí viac a tie staršie sa chcú hrať s legom, korálikmi či inými malými predmetmi. Ak už sa s nimi deti hrajú, tak buďte vždy pri nich a v strehu.
Pozor na jedlo!
Učte deti, že pri jedle sa nerozpráva, sedí sa pri stole a dajte pozor na to, čo jedia. Pre malé deti nie sú vhodné tvrdé cukríky, ovocie so šupkou či zrniečkami, už spomínané párky pokrájané na kolieska, pretože takéto koliesko dokáže uviaznuť v hrtane. To isté, čo pre hračky, platí aj pre kuchyňu. Cukríky, oriešky, strukoviny si odložte čo najvyššie.
Príznaky dusenia
Dieťa nemôže dýchať, rozprávať a chytá sa za hrdlo, neskôr môže modrieť a až skolabovať.
Ako mu pomôcť, ak má menej ako 1 rok?
V polohe na brušku si dieťa položte na predlaktie tak, aby bola hlavička nižšie ako hrudník. Dlaňou druhej ruky treba bábätko udrieť, primerane silno, 5x medzi lopatky. Potom treba dieťa otočiť tak, že položíte ruku, s ktorou ste búchali, na chrbátik dieťatka a fixujúc hlavu a krk ho otočíte, aby ležalo na chrbátiku s hlávkou dole na vašom druhom predlaktí. V tejto polohe treba dieťa udrieť, zase 5 krát, na hrudnú kosť, v mieste, kde sa robí masáž srdca. Udierajte však silnejšie a pomalšie.
Ako mu pomôcť, ak má viac ako 1 rok?
Keď je dieťa pri vedomí, požiadajte ho, aby sa predklonilo a snažilo sa predmet vykašľať. Môžete mu pomôcť búchaním medzi lopatkami, tak, že sa postavíte za dieťa a jednu svoju ruku prekrížite vpredu na hrudníku a predkloníte ho a dlaňou druhej ruky ho medzi lopatkami 5-krát dostatočne silno pobúchate.
Potom skontrolujte, či sa dýchacie cesty uvoľnili a dieťaťu predmet z úst vypadol.
Ak nie, tak treba vykonať tzv. Heimlichov manéver. Zozadu objímte dieťa tak, aby ste jednu ruku mali zovretú v päsť a položte ju na hornú časť brucha dieťaťa a druhú ruku položte na prvú. Následne vykonajte 5 prudkých stlačení šikmo dovnútra a hore – v smere, ktorým chcete teleso vypudiť.
Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť (čítať), tak si pozrite video.
Ak sa vám nedarí ani po niekoľkých pokusoch dýchacie cesty uvoľniť, nečakajte a volajte záchrannú zdravotnú službu na čísle 155 alebo 112.
Zdroj: slovenskypacient.sk, príručka prvej pomoci Červeného kríža, youtube.com | Foto: flickr.com