Je až neuveriteľné ako dni a týždne na materskej ubiehajú! Už-už nadobúdate pocit, že s úlohou matky ste sa už naplno stotožnila a vtom vás vaše bábätko prekvapí niečím neočakávaným a novým. A vy zase nevychádzate z úžasu. Nie, ani na chvíľočku vás nenechá zaspať na vavrínoch istoty a rutiny. Len čo si zvyknete na jednu jeho potrebu, má pre vás pripravené ďalšie. Ako sa teda starať o bábätko predtým ako dovŕši rok?
Vo veku 8-12 mesiacov sa vaše dieťa pripravuje na dva míľniky v živote – na chôdzu a reč. Mnohé bábätká práve okolo svojich prvých narodenín prekvapia prvým krôčikom, alebo slovom. Ale do toho krásneho okamihu nás čaká ešte dlhá cesta.
Aké je teraz vaše bábätko
Táto otázka sa dá zhrnúť do jednej vety: neskutočne aktívne a neuveriteľne zvedavé. Čo to presne znamená?
- mrnčí a džavoce za účelom nadviazania kontaktu. Často začne kričať, potom náhle stíchne, započúva sa a ak sa nič nedeje, zase začne kričať
- krúti hlavičkou na znak nesúhlasu a zdvíha ručičku ak chce zdvihnúť do náručia
- už chápe jednoduché pokyny – prinajmenšom vie čo znamená „nie“
- na požiadanie zatlieska, objíme hračku, pohladká bábiku, alebo pobozká určenú osobu… Rado predvádza „dospelácke“ činnosti, ako česanie hrebeňom, pitie z pohára, telefonovanie…
- už sa vie presúvať z miesta na miesto a s nadšením to využíva. Najčastejšie sa pohybuje po štyroch, ale nie je výnimkou ani plazenie, kotúľanie, rúčkovanie popri nábytku…vyberie si, čo mu je najpohodlnejšie.
- Rado skúma nové veci, skúša nové spôsoby na dosiahnutie svojich cieľov
- Začína zisťovať, ktoré veci mu vyhovujú a ktoré nie.
- Často už máva obľúbenú hračku, vankúšik, alebo dečku, bez ktorej nezaspí, alebo sa nepohne z domu
Na čo sa pripraviť:
Strach z odlúčenia – náznaky sa môžu objaviť už okolo 6. mesiaca. U niektorých bábätiek sa strach z odlúčenia prejaví len vyššou nedôverou voči cudzím ľuďom a podráždenosťou, ak nemajú rodiča na dohľad. Často to ale prejde do nepríjemných extrémov. Mnohé mamičky musia mať dieťa neustále na rukách, dieťa sa dožaduje pozornosti, šplhá sa matke do náručia, držia ich s plačom za nohy…Mamička nemôže robiť nič – uvariť, upratať, ísť na WC…
Úteky a schovávanie: zabudnite, že bábätko obložíte hračkami a vy si na pár minút odskočíte do kuchyne! Možno to doteraz fungovalo, ale teraz bábätko nikdy nenájdete na tom istom mieste! Bude sa presúvať, všetko skúmať a zhadzovať.
Prvé znaky neposlušnosti – už v tomto období občas prejaví nevôlu – kope nožičkami, hádže sa po podlahe, odhodí hračku…
Neporiadok v celom byte – pripravte sa na vyhádzané poličky (všetky, na ktoré dosiahne), zásuvky, vyvláčené hrnce a všetky domáce potreby neprezieravo upratané v dolných skrinkách
Vyberavosť v strave – doteraz vaše dieťa buď jedlo alebo nejedlo. Teraz už to nie je o tom či je, alebo nie je hladné, ale či mu chutí ponúkané jedlo. Niekedy sa s jedlom hrá – sušienku si vloží do úst, potom ju vyberie, pozrie sa na ňu a zase si položí do úst.
Čo od vás potrebuje
Trochu benevolencie – vám sa zdá, že robí neporiadok, ale v skutočnosti sa učí – utvrdzuje si, čo znamená dať dovnútra a vybrať von. Prispôsobte obsah skriniek a zásuviek jeho dočasnému záujmu a nechajte ho objavovať svet.
Istotu vašej prítomnosti – úzkosť z vašej neprítomnosti je nepríjemná, ale je prirodzená. Asi to nechcete počuť, ale nedá sa to odnaučiť nekompromisným prístupom. Násilnou odlukou („nech si zvyká“) len zvýšite jeho stres a jeho strach sa ešte zvýši. Môžete skúsiť častejšie návštevy, alebo detské ihriská, kedy si pomaly bude na iných ľudí zvykať, ale nevyužívajte žiadne radikálne opatrenia!
Pozornosť a záujem – dieťa sa pokúša o zmysluplnú komunikáciu a my ho v tom musíme podporovať. Tiež už potrebuje pri hre vašu asistenciu – vie , že ste to vy, ktorá mu natiahne hračku na kľúčik, alebo roztočí koliesko. Ale hlavne potrebuje vaše prejavy nadšenia pri každej činnosti – ak sa pred vami schová, ak načmára na stenu svoj prvý obrázok, ak vám podá hračku.
Stimuláciu – potrebuje spoznávať a hlavne skúšať nové a nové veci. Ukazujte neznáme predmety, opisujte neznáme zvieratká, voďte ho na dovtedy neobjavené miesta. Vymýšľajte nové hry – hlavne pred zrkadlom.
Trpezlivosť – dieťa sa pomaličky osmeľuje na svoj prvý krok, ale každému to trvá rôzne dlho. Nič sa nesnažte uponáhľať! Vývin vášho dieťaťa treba rešpektovať – predsa to, že sa naučí chodiť o pár mesiacov neskôr ako dieťa vašej kamarátky, neznamená, že bude v chôdzi zaostávať. Každé dieťa má určený svoj čas, kedy spraví svoj prvý krok, nezávisí to od prípadnej drezúry rodiča.
Vaše dieťatko už pomaly prestáva byť malým bábätkom a stáva sa malým človiečikom. Stále viac sa prejavuje jeho osobnosť a stále viac sa odlišuje od iných detí v jeho veku. Pomaly sa končí jedinečné, síce nesmierne ťažké, ale nádherné obdobie vášho materstva. Tak dúfame, že ste si ju dostatočne vychutnali a už sa tešíte, čo si na vás vaše dieťa pripraví v nasledujúcich rokoch.
Zdroj: ALLEN+ MAROTZ, Prehľad vývoja dieťaťa | Foto: pixabay.com