Žiadna z nás sa nevydáva s tým, aby sa neskôr rozviedla. No niekedy život vypáli úplne inak, než by sme čakali. „Žili šťastne, až kým nepomreli,“ už platí čoraz zriedkavejšie. Rozhodnutie ukončiť nefunkčný vzťah si vyžaduje poriadne gule. A to aj v prípade, že ste žena. Prinášame vám zoznam šiestich vecí, ktorými si prejde takmer každá rozvedená žena. No máloktorá o nich čo i len tušila pred rozvodom!

Ešte stále sa v dnešnej dobe stretávajú ženy s hanlivou nálepkou „rozvedená“. Niekedy im dáva okolie najavo ich vlastné zlyhanie, pretože nevydržali v nefunkčnom manželstve až do konca života. Nezaťali zuby a odhodlali sa na zmenu. A tá veru nikdy nie je jednoduchá. Čím všetkým si musia prejsť?

1. Pochybnosti

Pochybnosti sú prirodzenou súčasťou našej povahy. A stretne sa s nimi každá (aj rozvedená) žena. Bolo to správne? Nezlepšilo by sa to, keby som zostala? Ako nám prezradila Eva, od ktorej rozvodu ubehlo už 10 rokov, paradoxne vraj nikdy nebola šťastnejšia ako v deň svadby. Vraj preto, lebo bola mladá, hlúpa a naivná. Teraz je plná strachu a neraz aj pochybností, pretože samota nie je med lízať.

2. Strata priateľov

S mužom máte kopec priateľov, drvivá väčšina sú spoloční. Rozvodom však utrpia aj vaše medziľudské vzťahy. S mnohými priateľmi si už nebudete mať čo povedať. Ono sa to ťažko vysvetľuje kamarátovi Ferovi, že váš manžel je nechutný podrazák, keď sa s ním kamaráti od základnej školy. Na druhej strane vám rozvod pekne preverí priateľov. A na tých, čo ostanú, sa môžete s istotou spoľahnúť.

rozvod

3. Zhoršenie finančnej situácie

Peniaze sú dosť ošemetná záležitosť. Rozvod manželstva je veľká rana pre finančný rozpočet. Majetkové vyrovnanie manželov, hľadanie samostatného bývania, či platenie alimentov na spoločných potomkov. Môžete mať naozaj lukratívny džob, no rozvod vás prinúti pouvažovať nad každým investovaným eurom.

4. Niektorí ľudia to nepochopia

Budú vás hodnotiť, či dokonca odcudzovať. Určite by vašu manželskú krízu vedeli vyriešiť na jedno posedenie pri kávičke. A vy sa cítite trápne. Aj za tých, ktorí nemajú v sebe kúska empatie. Človek nepochopí, kým nekráča v cudzích topánkach.

5. Samota vôbec nie je zábavná

Áno, nemáte chuť sa hrnúť do nového vzťahu hneď z pojednávacej miestnosti (teda, ak nebol samotnou príčinou rozvodu). Ale dlhodobá samota vôbec nie je sranda. Všetky chceme byť milované a niekoho milovať. A bodka.

6. Je to dlhodobý proces

Rozvod sa nekončí rozhodnutím súdu. Je to dlhodobý proces, ktorý trvá dlhšie, ako by sme si želali. Bolí to. Je to zmena, ktorá ovplyvní každú oblasť života. A trvá dlho, kým sa z toho vyhrabeme. Avšak treba zaťať zuby a vydržať.

„Najhoršie máte za sebou“

To vám odkazuje Eva. Už len tým, že ste sa na to podujali, ste vyhrali. zapamätajte si, nemusíte nikomu nič vysvetľovať. Je to vaše rozhodnutie a ostatných je do toho jedno veľké makové… Nedajte si nanútiť, že ste zlyhali. Jedna múdra starenka raz povedala:

„Radšej žiť jeden deň s dobrým chlapom, ako celý život s úplným hovädom.“

Zdroj: romper.com | Foto: pixabay.com