Každá matka chce pre svoje dieťa to najlepšie – najlepších kamarátov, najlepšiu stravu, najlepšiu výchovu a aj najlepšie vzdelanie. A práve otázka najlepšieho vzdelávania v poslednej dobe rezonuje spoločnosťou. Aký spôsob učenia je pre dieťa najlepší? Aké vybrať hračky pre deti? Ako sa venovať deťom, aby sme ich niečo naučili? Pre deti je najlepšia škola hrou. Pretože sa aktívne zapájajú, nemajú pocit, že sa nad ne niekto vyvyšuje a poučuje ich, baví ich to, čo robia a nepovažujú to za učenie. Aký zvoliť spôsob školy hrou pre deti v predškolskom veku?

 

Skúste interaktívne hračky

Niektorí rodičia si myslia, že hračky by mali dieťa iba zabaviť. Áno, hlavnou úlohou hračiek je, aby sa s nimi dieťa zabávalo. Ale prečo nespojiť dve veci do jednej? Interaktívne hračky deti učia aj zabávajú naraz. Ako tieto hračky vyzerajú? Sú to hračky, ktoré rozvíjajú detské schopnosti – zlepšujú ich jemnú motoriku, učia ich rozpoznávať tvary, farby, čísla, písmená či zlepšujú ich logické myslenie a zároveň ich aj zabávajú.

Ako vybrať hračku pre vašu ratolesť?

Nikdy nevyberajte hračku podľa toho, ktorá sa páči iba vám. Vy ste tam hlavne na to, aby ste usúdili, či je hračka vhodná pre vaše dieťa a potom sa zahráte na sponzora. Nechajte, nech si vaše dieťa vyberie hračku samé. Prihliadajte na vekové odporučenie na hračke. Myslíte si, že tam je iba tak pro forma? Omyl! Hračkárske firmy spolupracujú so špičkovými detskými psychológmi a tí vedia určiť vhodný vek pre tú-ktorú hračku.

Dôležité je pokračovať v tomto trende

Trend školy hrou je správna cesta, pochopili to aj školy, ktoré začali používať interaktívne tabule, takže deti už nie sú svedkami jednostrannej prednášky, ale aktívne sa zapájajú do výučby. Hodina už nie je iba o jednostrannej komunikácii učiteľ – žiak, ale deti sú spolutvorcami hodiny. Navyše, ktoré dieťa by nemalo rado nové technické hračky? Deti nemajú pocit, že sa učia, majú pocit, že zisťujú niečo nové, bádajú, poznávajú a to ich veľmi baví. Toto je správna cesta, ktorou sa treba vydať.