chlapec, škola, kniha

Koncom týždňa sa rozdávajú vysvedčenia. Viete aké donesú domov vaše deti? Viete ako celý polrok v škole pracovali a aké mali výsledky? Ste spokojní alebo ani nie? Tak či tak, pripravte si pre ne nejaký malý darček.

Ak ste ešte nezabudli, aký je život školáka či študenta ťažký, isto viete, že si po celom roku tvrdej práce zaslúžia deti odmenu. Aj keď nad vysvedčením nebudete skákať dva metre do výšky od radosti, nezabudnite pochváliť svojho potomka za snahu a za tie predmety, v ktorých vyniká. Vyjadrite nádej, že tie ostatné si v budúcom školskom roku zlepší a porozmýšľajte nad tým, ako by ste to spolu docielili. Pamätajte ale na to, že známky nie sú všetko, že nie každý musí mať zhora dole samé jednotky na to, aby v živote niečo dokázal. Pýtajte sa svojich ratolestí, čím by chceli byť v dospelosti, nenúťte ich byť lekárom, keď to vám nevyšlo. Nechajte ich žiť svoj život, nič im nevnucujte.

Motivujte svoje deti nielen darčekom, ale aj svojou pozornosťou. Kúpili ste mu knihu? Prečítajte si ju spolu alebo sa aspoň opýtajte, so záujmom, čo sa z nej dozvedelo, o čom bol dej. Vezmite deti do kina, do cukrárne, na zmrzlinu či slávnostný rodinný obed. Určite na začiatku prázdnin ocenia aj pobyt pri vode alebo nejaký poznávací výlet, napríklad na hrad alebo do zoo. Na daždivé dni by ich mohla zaujať nová, zábavná a zároveň poučná spoločenská hra.

Psychológovia neodporúčajú rodičom deti za známky trestať, v konečnom dôsledku sú to práve oni, kto si to odtrpí. Každé dieťa, ktorému nedovolíte pozerať televíziu, vezmete tablet či nebodaj zakážete ísť von, sa predsa nudí a vtedy je oveľa horšie. Rovnako tak bijú na poplach aj materiálnou hodnotou darov za vysvedčenie.

Máte tak ešte chvíľu času popremýšľať nad tým, čím vašich usilovných školákov potešíte a motivujete.

A nezabudnite! Cez prázdniny sa deti neučia!

Zdroj: domov.sme.sk | Foto: pixabay.com