chlapec a pahreba

Dnes nie je nič jednoduchšie, ako vybrať „múdry“ telefón a spraviť fotiek koľko sa nám zažiada. A poďho s nimi na internet. Žiadna generácia doteraz nemala tak zdokumentované a verejne zdieľané detstvo ako tá súčasná, generácia našich detí.

Určite nie je nič zlé na tom, ak sem-tam zverejníte fotku z oslavy narodenín, fotografiu v roztomilom kostýme, veselý pozdrav z výletu a podobne. Sú však zábery, ktoré patria len do rodinného albumu.

Malí naháči

Pri malých bábätkách, ktoré ešte ani nevedia rozprávať, ani chodiť je jednoduché tak trošku pozabudnúť, že sú to ľudia ako my, len maličkí a „nehotoví“. A tiež majú vlastnú potrebu intimity. Fotografie z kúpania, z šantenia na dvore v sparnom lete s holým zadočkom a podobne, na facebook (či inú sociálnu sieť) určite nepatria. Nezabúdajte, že z vášho drobca raz vyrastie dospelák, ktorému asi nebude veľmi pochuti, že jeho najtajnejšie miesta videli všetky mamine kolegyne i oteckovi kamaráti z Counter-Strikeu.

Mama, nebuď trápna

Možno si to aj vy pamätáte. Ako ste sa hanbili skoro za všetko, čo vaša mama urobila, alebo povedala. A k tomu tie tatkove bradaté suché vtipy. Rodičia jednoducho mali vždy v talóne nejakú trápnu historku z vášho detstva. A predstavte si, že takéto ponižujúce situácie by mali možnosť zaznamenať a zdieľať. Vyvarujte sa preto záberov a videí, kde vaše dieťa sedí na nočníku, kde mu tečie z nosa, kde sa bojí, alebo hanbí. Budete sa síce musieť vzdať komentárov ako „Náš malý hanblivček“, „Naša Zuzinka je zasa choručká“, alebo „Konečne sme sa vykakali“, ale stojí to za to. Vaše deti vám raz určite budú vďačné, keď v triede jedného dňa dôjde na pretras téma trápnych fotografií a videí z detstva.

Zlaté súkromie

Je zaujímavé, ako sa ľudia často búria proti zverejňovaniu súkromných údajov, pokiaľ ich o to niekto požiada, a pritom sú ochotní ich dobrovoľne zdieľať v online komunitách. A často spolu s fotografiami, či podrobnými videami. Ak máte deti, narábajte so súkromnými údajmi obzvlášť opatrne. Naozaj nie je nutné zdieľať svoju domácu adresu, ani miesto, kde sa práve nachádzate vy, či vaše dieťa. Môže to byť dokonca nebezpečné.

Traja sú už dav

Skupinové zábery sú ošemetné a pri ich zverejňovaní môžete naraziť. Hovoríme napríklad o spoločných fotkách z detských párty, zo skupinových výletov, z ihrísk a podobne. Nejde tu totiž iba o vaše dieťa. Nie každý rodič toleruje, keď zavesíte fotku jeho dieťaťa na web bez jeho vedomia. A nie každý rodič je stotožnený so súčasným trendom verejného zdieľania detských chvíľ. Môžete síce požiadať rodičov zúčastnených detí o dovolenie fotografiu zdieľať, ale radšej si ušetrite čas aj dych a takýmto záberom sa radšej rovno vyhnite.

Stop! Keď zasvieti červená…

Vždy, keď sa chystáte zverejniť fotografiu vášho dieťaťa, mali by ste sa na chvíľu zastaviť a zodpovedať si v duchu nasledovné otázky: Nenarušujem intimitu dieťaťa? Nezverejním fotografiu, za ktorú sa bude raz hanbiť a spolužiaci ho budú môcť šikanovať? Neoznamujem širokej verejnosti citlivé údaje? A ako posledné: Nezobrazuje tento záber potenciálne nebezpečnú aktivitu? Internet je plný „zábavných“ fotiek, ktoré len dýchajú možným ohrozením dieťaťa, či už skutočným, alebo domnelým. Hovoríme napríklad o selfie s dieťaťom na kolenách pri šoférovaní, fotku dieťaťa s veľkým zvieraťom, dieťa hrajúce sa malými predmetmi. Nebezpečné môžu byť dokonca aj dnes dobre známe a obľúbené fotografie s novorodencami v rôznych pózach. Ak ich plánujete robiť sami, pribrzdite a radšej oslovte profesionála.

Poznámka na záver: Buďte fér a vždy požiadajte o súhlas so zverejnením detskej fotografie aj vášho partnera. Ide predsa aj o jeho dieťa a mal by mať priestor na vyjadrenie. 🙂

Foto: pexels.com