Aj vy patríte medzi matky, ktorým dvíha tlak tzv. „jasličkový“ zákon? Jediný váš problém nemusí byť iba v tom, či dieťa do jaslí umiestniť alebo nie, ale problém zvaný peniaze. Slobodná mamička Hana nám prezradila, koľko súkromné jasle vlastne stoja.

V decembri minulého roka si Hanka zo Žiliny založila živnosť, aby mohla podnikať v odbore, ktorý vyštudovala. Následne padlo rozhodnutie – ani nie dvojročný syn pôjde do jaslí. Je šikovný, komunikatívny, jasle mu len prospejú… . Sklamanie však prišlo počas prvej návštevy súkromných jaslí v meste. „Ešte som len stisla kľučku na dverách a už si vypýtali dvadsať eur,“ vraví sklamane. „Pani riaditeľka bola veľmi príjemná, ochotne mi všetko ukázala, vysvetlila systém, ako jasle fungujú, no keď začala menovať ostatné poplatky, padla mi sánka“.

Hanka začala vymenúvať:

Adaptačný týždeň za prítomnosti jedného alebo oboch rodičov po dve hodiny denne  – 75,00 eur

V prípade úspešnej adaptácie dieťaťa mesačný poplatok – 50,00 eur

Jednorázový príspevok na hygienické potreby – 20,00 eur

Celodenná strava  – 3,50 eur/deň

Nepravidelný pobyt dieťaťa v jasliach na pár hodín – 10,00 eur na hodinu

Paušálny mesačný poplatok za lekára na telefóne – 5,00 eur

Keďže Hana nepatrí do kategórie matiek pracujúcich na plný úväzok, vstupné poplatky pre ňu predstavujú katastrofu. Reálne peniaze z podnikania ešte v rukách nemá a rodičovský príspevok nie je žiadna sláva. Financovať jasle by nezvládla.

„Mám pocit, že jasle sú naozaj pánske huncúctvo, iba pre matky, ktoré majú ihneď istý príjem. Alebo majú také finančné zázemie, kde si to môžu reálne dovoliť. V mojej situácií budem musieť na jasle zabudnúť. Žijem len z rodičovského príspevku a výživného a na základné poplatky v podnikaní mi pomohla rodina. Nemôžem ich zaťažovať s ďalšími problémami.“

Jedným dychom hovorí o neférovosti situácie. Chce sa postaviť na vlastné nohy, no nemôže. Všetko sa točí len okolo peňazí, pretože štátnych jaslí je málo a za súkromné si treba, očividne poriadne, zaplatiť.

Dotýka sa jasličkový zákon aj vás? Máte podobné skúsenosti? Myslíte si, že poplatky sú adekvátne poskytovaným službám? Napíšte nám váš názor.

Foto: pixabay.com