V priebehu posledných dvadsať rokov desiatky štúdií potvrdili, čo rodičia intuitívne vedia už dlho – spoločné večere sú dôležité pre ducha, mozog a telo. Výskum ukazuje, že spoločne strávený čas pri jedle je viazaný na mnohé prípady dospievania – znižuje mieru užívania návykových látok, poruchy príjmu potravy a depresie a pre malé deti je rozhovor pri stole väčším posilňovačom slovnej zásoby.

Čerešničkou na torte je, že deti, ktoré pravidelne jedia s rodičmi, sa stávajú dospelákmi, ktorí jedia zdravšie a majú nižšiu mieru obezity. Prinášame výhody, nevýhody, tipy a triky ku spoločnému jedlu.

Nemusí to byť denne

Nemusíte mať spoločnú večeru – môže ísť o raňajky, obed, olovrant alebo kombináciu niektorých jedál. Nie je povinné absolvovať spolu všetky jedlá dňa – ide o to, aby ste si spolu sadli k rodinnému stolu, podelili sa o novinky dňa, hovorili o dôležitých veciach a plánoch a hlavne – bavili sa.

Hrajte sa

Vo svete plnom online hier, deti, ale aj dospelí, stratili príležitosť hrať sa so skutočnými predmetmi, ktorých sa môžu dotýkať a cítiť ich. Riešením sú rôzne hry v kuchyni. Varenie je činnosť, ktorá zahŕňa naše zmysly a ruky a je to niečo, čo môžete robiť spoločne. Skúste s deťmi vytvárať zo zeleniny rôzne tváre, stromy a autá a vyzdobte vaše taniere.

Vyskúšajte rôzne aktivity

Večera môže byť skvelým miestom na učenie nových vecí či skúšanie nových aktivít. Môžete poprosiť najstaršie dieťa, aby pripravilo večeru alebo ak niektoré hrá na hudobný nástroj, môže pred večerou niečo zahrať a vy skúste vymyslieť nejakú pesničku na istú tému.

Rozprávajte sa o rodine

Jedlo pri jednom stole je najlepším časom a miestom na rozprávanie rodinných príbehov. Podľa istých štúdií, deti, ktoré poznajú svoju rodinnú históriu a príbehy rodinných príslušníkov, sú odolnejšie a cítia sa lepšie. Najinšpiratívnejšie sú príbehy s lekciou alebo negatívne udalosti, ktoré sa transformujú na niečo dobré. Rozprávajte príbehy o sebe a ostatných rodinných príslušníkoch, keď boli v rovnakom veku ako vaše deti. Môžete rozprávať o svadbách v rodine, prvých zamestnaniach, sťahovaní alebo ako boli vybrané mená pre vaše deti.

Ostaňte v spojení

Konverzácia je jednou z najbohatších jazykových skúseností, ktoré môžete poskytnúť svojim deťom. Kedy inokedy spolu sedíte a rozprávate sa niekoľko minút, ponúkajúc diskusiu ku nejakej téme? Skúste položiť otázky, ktoré je potrebné viac rozviť – „Aký bol váš deň?“ skúste nahradiť otázkami, aby v každom dni našli niečo aj pozitívne aj negatívne a rozprávali o tom.

Je to dobré aj pre vás

Rituály ako spoločné jedenie, ktoré spájajú rodinu, sú dobré aj pre dospelých. Vedomie, že večer budete všetci spolu a príjemne sa porozprávate, vám môže vylepšiť náladu kedykoľvek počas dňa a v strese vás to môže upokojiť.

Spoločné večere či obedy sú viac ako len o jedle. Sú o rodine, rozhovoroch a príbehoch.

Zdroj: parenting.com | Foto: pixabay.com