Nočné spanie detí je téma, na ktorú majú mamičky rôzne názory. Podaktoré hovoria striktné nie spoločnému spaniu s deťmi, iné si ho nevedia vynachváliť a zistili, že lepšie sa v tomto smere ani nemohli rozhodnúť. Ak ste tiež takémuto spôsobu spania naklonení ale obávate sa, že vaše potomstvo už z vašej manželskej postele nikdy nedostanete, nebojte sa a prečítajte si nasledujúce riadky.

[sociallocker]Mnohé mamičky, ktoré si pred prvým pôrodom krásne pripravili detskú postieľku, vyzdobili ju baldachýnom a povešali rôzne „čačky-mačky“ po niekoľkých mesiacoch skonštatovali, že jej účel je úplne iný. A veľakrát slúži najmä ako odkladací priestor oblečeniu či plienkam.
Keď išli slávnostne svoje spiace novorodeniatko po príchode z pôrodnice na noc uložiť, spánku bol koniec. A vyskúšali to niekoľkokrát až sa presvedčili, že tadiaľ cesta nevedie. Unavené mamičky, ktoré sú vyčerpané a majú nedostatok spánku veľakrát až náhodou zistili, že musia ísť na to úplne inak. Zobrať si dieťaťko k sebe do postele a uspať ho poležiačky pri dojčení. Napapané spokojné bábätko sa odpojilo od prsníka a spalo ďalej.
A rovnako aj mamička, ktorá prespala celé dojčenie a prebrala sa, keď drobec zamrnčal na ďalšie papanie. Zistila, že sa ona aj dieťa vyspali a otázka nočného spania tak bola vyriešená 🙂 Na druhý deň už to takto pokračovalo ďalej a novorodeniatko pokojne spávalo pri svojej mamičke. V noci cítilo jeho vôňu a tak zažívalo pocit bezpečia a aj prísun mliečka bol expresný.
Takýto model spania prinesie výhody aj mamičke. Vstávať k dieťaťu nie je potrebné, stačí vytiahnuť spod nočnej košele prsník a záležitosť je vybavená. To je to pravé pre „lenivú“ mamičku, ktorá potrebuje nočný spánok ako soľ a vstávať v noci k detskej postieľke si nevie ani len predstaviť.

 

spiace dievčatko
Keď je už dieťatko staršie a ešte sa v noci kojí, môžete v spoločnom spaní pokračovať, aj keď sa možno niekedy zobudíte s nohou vášho potomka na tvári :-). Po ukončení nočného kojenia si ešte dieťa nechajte pri sebe, pretože riešiť naraz dve veľké zmeny v jeho živote, teda ukončenie dojčenia aj samostatné spanie, by bolo kontraproduktívne.
Postupne sa večer pred zaspávaním môžete rozprávať o tom, že už je veľký a pôjdete spolu kúpiť novú posteľ a pekné obliečky s obľúbenou rozprávkovou postavičkou. Ideálne je zainvestovať už rovno do veľkej postele, nakoľko „veľkáči“ už nespávajú v detských postieľkach :-). Uvidíte, že keď sa nebudete ponáhľať a dáte na svoj inštinkt, spolu s vašou ratolesťou ukončíte spoločné spanie k vzájomnej spokojnosti a váš drobec rád začne spávať vo svojej novej veľkej posteli.

foto: pixabay.com[/sociallocker]