novorodenec

Čo mamička, to iný názor, iný životný postoj a iný pohľad na výchovu. Každý človek je jedinečný a rovnako aj všetky maminky, ktoré spája to najpodstatnejšie – chcú pre svoje dieťa len to najlepšie. A čo to je, vie každá z nich. Aj napriek tomu sa stáva, že niektoré témy dokážu rozdeliť matky na dva tábory. Dojčiť alebo nedojčiť? Nosiť alebo nenosiť? Spať spoločne s dieťaťom alebo nie?

Úlohou tohto článku nie je presviedčať vás, milé maminky o správnosti konkrétnej cesty. Nás bude zaujímať v tomto prípade zaujímavá štúdia, ktorou sa zaoberali vedci z Juhoafrickej republiky. Venovali sa v nej dvojdňovým bábätkám a tomu, aký dopad má na ne separácia od matky.

dieťa v postieľke

V mnohých slovenských pôrodniciach býva nepísaným pravidlom, že prvú noc po narodení dieťatka si má novopečená matka oddýchnuť a bábätko prežíva tento čas na novorodeneckom oddelení. Ak ste v radostnom očakávaní, stojte si po pôrode za svojim a nechajte si váš uzlíček pri sebe aj počas noci. Ak máte pocit, že vstávanie k drobčekovi čerstvo po pôrode nezvládnete, zoberte si dieťatko k sebe do postele.

Podľa najnovších výskumov by totiž deti hneď po narodení mali spať so svojou mamičkou. Samozrejme s výnimkou detičiek, ktoré hneď po pôrode boli umiestnené do inkubátora. Je pravda, že v niektorých nemocniciach sa asi k takému spoločnému spaniu nestavajú pozitívne. Nezabúdajte však, že matkou ste vy a rozhodnutie, kde bude vaše dieťa spať, je len na vás.

Spoločné spanie je prevenciou proti SIDS

Pre spoločné spanie po pôrode hovorí aj ďalší výskum, podľa ktorého sa stáva prevenciou proti syndrómu náhleho úmrtia dieťaťa. Matka, ktorá je bezprostredne pri dieťati, môže rýchlejšie reagovať na všetky zmeny, ktoré sa môžu udiať. Zacíti ich podstatne skôr, ako keď dieťa spí v postieľke. Bábätko spiace pri matke neupadá do fázy hlbokého spánku, kedy k SIDS môže dôjsť.

Na záver sa vráťme k výskumu, ktorý robili v Juhoafrickej republike na dvojdňových detičkách. Sledovali ich srdcový rytmus v dvoch situáciách: keď spali samé v postieľke a potom spolu s mamou. Výsledky poukázali na to, že hladina stresu u nich vzrástla dvojnásobne, keď mali spať osamote bez mamičky.

foto: pixabay.com