cintorín

Prvé dva novembrové dni si pripomíname dva významné sviatky. Tým prvým je Sviatok všetkých svätých a druhý deň je venovaný Pamiatke zosnulých. Zimný čas nám skrátil dni a tak sú návštevy cintorínov vo večerných hodinách zahalené tmou a blikotajúcimi plamienkami sviečok.

Ak plánujete ísť zapáliť sviečku na hroby svojich blízkych a premýšľate, či vziať so sebou aj svoje ratolesti, spravte tak. Aj návšteva cintorínov a smrť blízkeho človeka patria k životu. Rovnako ako narodenie dieťaťa či svadba, teda príjemné životné miľníky, s ktorými už vaše dieťa pravdepodobne prišlo do kontaktu.

Možno ho očarí množstvo zapálených sviečok a bude mať aj veľa otázok. Dieťaťu môžete jemu ľahko prijateľnou formou vysvetliť, prečo ste na to miesto prišli a komu idete na cintorín zapáliť sviečku a na koho spomínate. Doma si v prípade, že bude prejavovat záujem, pozrite aj staré fotoalbumy s vašimi blízkymi.

Vôbec sa nemusíte obávať toho, že by deti mali po návšteve cintorína traumu. Deti vnímajú všetko prirodzene a smrť blízkeho je pre ne zatiaľ abstraktný pojem. Po odchode domov sa už „naladia na úplne inú frekvenciu“ a budú sa venovať svojej hre a svetu fantázie.

Keď si v čase „dušičiek“ z návštevy cintorína spravíte spoločný rodinný rituál a nevynecháte deti z tejto udalosti, budú aj túto stránku života vnímať prirodzene a ako jej súčasť.

foto: pixabay.com