Častokrát sa stáva, že detičky v priebehu pridávania príkrmov a tekutín, nerobia to, čo by sme chceli. Odmietanie príkrmov, tekutín závisí od rôznych okolností. Je ale v poriadku, ak dieťatko staršie ako rok pije iba materské mliečko? Pokryje to odporúčané množstvo tekutín, ktoré by počas dňa malo prijať? Odpovie vám lekárka!

 

Niekedy môžete vyskúšať všetko možné a dieťa nepoľaví! Rôzne farebné poháriky, odpútavanie pozornosti a stále nič! Vám hlavou behá myšlienka, či je to v poriadku, ak takto reaguje dieťatko staršie ako rok, keď všetky dookola jedia a pijú skoro to, čo dospelí. Ak vás trápi aj to, či vaše dieťatko nebude dehydrovaná, možno vás upokojí názor lekárky!

Mnohí dojčenie po 1. roku znevažujú! Nie je to ale správne. Dieťatko sa má stravovať vyvážene, a to, že sa mu snažíme pridať do jedálnička všetko naraz, nie je správne. Hlavne si treba uvedomiť, že deti sa s pribúdajúcou náhradnou stravou častokrát začínajú aj nezdravo stravovať, keďže v mnohých potravinách je veľa soli a nezdravých látok!

STačí len materské mlieko?

Ak dieťa má problém s pitím, no dojčí sa výdatne a často, pričom je napr. polievočky, ktoré sú tiež zdrojom tekutín, papá zeleninu, ktorá tiež obsahuje veľký podiel vody, nemusíte sa obávať. Najmä ak váš pediater potvrdí, že dieťa prospieva.

Táto situácia, ak platí vyššie spomenuté, vám nemusí robiť vrásky na čele. Avšak tekutiny z pohárikov naďalej ponúkajte, aby si dieťatko na pitie postupne navyklo. Netreba ale naň tlačiť, keďže to často spôsobuje dlhší proces odmietania tekutín.

Koľko tekutín deti potrebujú?

Ročné dieťatko – na 1 kg váhy 120 – 135 ml vody na deň

Dvojročné dieťatko – na 1 kg váhy 115 – 125 ml na deň

Zdroj: mamaaja.sk l Foto: pixabay.com