Boli časy, keď svojim deťom vyberali životných partnerov rodičia.  A tento trend je ešte stále udomácnený v mnohých krajinách.  Niektoré čitateľky teraz mávnu rukou so slovami: „A čo ma je potom, veď ja v tej krajine a ani v tej dobe už nežijem.“ Iné sa pohoršujú nad krutosťou tohto zvyku. Veď ako sa môže žiť človeku, ktorému niekto nanúti partnera na celý život?

A tak sa môžeme spokojne usmievať nad tým, že v našej krajinke nikto nikoho nenúti sa sobášiť s niekým, koho neľúbi. Prečo je potom toľko rozvodov, nešťastných a nefungujúcich vzťahov? Lebo si zle vyberáme. V stave zaľúbenia nevieme dešifrovať poznávacie znamenia partnerov na vzťah nevhodných, ktorým sa treba veľkým oblúkom vyhnúť. Paleta týchto typov je veľmi pestrá, málokedy sa vyskytuje v čistej forme, bývajú tam primiešané aj iné vlastnosti, ktorým hovoríme maskovacie. Maskovania robia z týchto týpkov zázračné bytosti, ktorým proste žena neodolá.

Mamičkár

Pre takéhoto chlapa existuje v živote iba jedna žena a pravdupovediac vy ňou nie ste a ani nebudete. Uvarili ste výbornú večeru, dali na stôl vychladené šampanské a zasadnete k stolu. Otvorí šampanské, nalejete si, pripijete a začínate konzumovať vami prácne pripravené jedlo. „Hmmmm, dobré, ale moja mama tam dáva viacej rozmarínu a mletej papriky, aj to mäso má mäkšie. Povedz jej zlatko, určite ti dá recept.“ Nestačíte ani dojesť a zvoní telefón. Skúste hádať, kto volá? Predsa mamička! Potrebuje odviezť zo záhradky za mestom, kde usilovne okopávala zeleninku. On už vôbec nereaguje na vašu pripomienku, že požil alkohol. Nezastaví ho váš vyčítavý pohľad a ani nedojedená večera. A tak odpracete riad, zvyšky jedla vyhodíte do smetného koša, od zlosti dopijete všetko šampanské a vyjete celú bonboniéru. Návrat šťastného syna, ktorý pomohol mamičke, nepatrí k triumfálnym návratom milovaného muža. Sprdne vás za to, že ste vypili všetko šampanské, zjedli veľa čokolády, ale potom sa na vás očarujúco usmeje a povie: „V nedeľu nás mamička pozýva na obed, bude variť to mäso, čo si dnes varila, len miesto ryže budú zemiaky, lebo tie mám radšej.“ Vieme, že na začiatku vášho vzťahu ste boli očarená jeho galantnosťou a úctou k ženám, očakávali ste, že spôsob, akým sa chová k svojej mame bude aj spôsobom, akým sa bude chovať k vám.

Workoholik

Workoholik pôsobí proti unudeným chrápajúcim mužom na gaučoch s ovládačom v ruke veľmi osviežujúco. Práca ho baví, je ňou nadšený, s radosťou vám pomôže namontovať garnižu, prerobiť kuchynskú linku, bytové jadro. Tí školovanejší vám  preinštalujú počítač, pomôžu vytvoriť webovú stránku, zabezpečia organizačne oslavu narodenín vašich rodičov atď. Tak veľmi ich baví vyvíjať akúkoľvek pracovnú činnosť, že sa po čase zabúdajú venovať vám. A tak čakáte večer, čo večer na svojho miláčika, kedy príde. A či dnes zase nepôjde pomôcť kamarátovi na stavbu.  Áno, ste zabezpečená, máte v záhrade drevený altánok s krbom, len nie je s kým si grilovať.

Sukničkár

Veľmajster v tlačení kalerábov do hlavy, vie ako na vás. Zrazu máte pocit, že na svete je iba jedna bohyňa a tou ste vy. Doteraz vám totiž nikto nepovedal, že máte vlasy voňajúce levanduľou, senzačnú postavu, super sa obliekate a pristane vám aj nahnevaný výraz. Odsunie stoličku, pomôže do kabáta, ohuruje ale hlavne sa vám snaží vsugerovať, že ste stred jeho vesmíru. No a od láskyplných gest prechádzate k láskyplným činom a je v tom zmes romantiky, erotiky, proste vše chuť. Škoda len, že takýchto stredobodov vesmíru má dotyčný pán niekoľko, alebo sa ich chystá mať. Ubúda vašich spoločných stretnutí, pribúda výhovoriek, hľadáte príčinu v sebe, ale jadro problému je niekde úplne inde. Už viete, že má aj inú, len stále nemôžete uveriť, veď on sa tak snaží. Keď ho omrzíte, dá vám s láskavosťou jemu vlastnou najavo, že veď život ide ďalej a čo ste čakali, však on je už raz taký. Aký? No predsa taký, ktorý láme srdcia na počkanie, cudzie, lebo svoje vlastne ani nemá. Tento typ je našťastie ľahko rozpoznateľný, keď ho stretnete, všetko s ním je naprosto super, dokonalé, vtedy rýchlo ale rýchlo utekajte, narazili ste na Sukničkára.

Narcis

Jeho najlepší kamarát je zrkadlo a vlastná úžasná osoba s obrovským egom, s ktorou si tak super rozumie. Rozhovor najčastejšie začína slovíčkom JA a touto čarovnou formulkou rozhovor aj končí. Spoznáte ho podľa pestovaného zovňajšku, vkusného oblečenia a ohuruje vyšportovanou postavou. Vaše spolužitie je perfektné len vtedy, keď menovaného bezmedzne obdivujete, hladkáte ho po srsti a v prípade potreby mu nahrádzate jeho obľúbené zrkadlo. Vaše pocity, nálady ho zaujímajú len zriedka a keď aj prejaví záujem o vás, aj tak nakoniec skončíte len pri jeho neodolateľnej osobnosti.  Na čo ste sa namotali? Predsa na jeho pestovaný zovňajšok a reprezentatívny vzhľad.

Závislák

Závislákov je viacero druhov, poznáme závislákov na PC, na alkohole, na hracích automatoch, na drogách… . Všetkých charakterizuje posadnutosť za vecou, na ktorej sú závislí. Niekedy je takáto posadnutosť tak silná, že vyžaduje špeciálne liečenie.  Niektorí sa snažia svoju závislosť zatajiť, ale ak máte trochu reálny úsudok, dokážete rozpoznať na čom frčí váš drahý. Keď z výplaty prinesie iba zopár drobných, lebo všetko nechal v herni na automatoch, keď sa potáca zo stretnutia s priateľmi a div si nešliape na ruky a na raňajky potrebuje pol deci ovocného destilátu, je treba sa rozhodnúť. Žiadneho závisláka neprevychováte sama bez pomoci, treba sa obrátiť na lekárov a obrniť sa svätou trpezlivosťou. To všetko len za predpokladu, že  sa závislák chce svojej závislosti zbaviť. Preto radšej nerozmýšľajte nad takýmto typom partnera, môže vás obrať o veľkú dávku energie, lásky a sebaobetovania a nič za to nezískate.

Pedant

Kríženec Mamy Upratovačky a Otca MistraPropera. Naučí vás dávať vidličky do myčky zubami hore. Zavolá vás vo chvíli, keď uspávate malého na rukách, že vám chce niečo ukázať. Malého dávate na chvíľu do postieľky a utekáte za ním v očakávaní, čo je  také dôležité, že neznesie odklad. Našteluje si vás do prostriedku kuchyne a zdvihnutým prstom ukáže na kvapky vody nafŕkané na drevenej podlahe. Idete, zoberiete handru, kvapky vody utriete a v postieľke už plače malý, lebo najlepšie sa mu zaspáva u vás na rukách. Najväčšou morou sa pre vás stáva sobotné upratovanie, jasné, že vám pomáha s plným nasadením, vysáva všetko, čo sa povysávať dá. Prebehne prstom po nábytku a ukáže vám tie nánosy prachu, ktoré ste tam nechali. Vyčistenú kúpeľňu ešte raz vyčistí. A čerešnička na torte, malému zakázal hrať sa doma s autíčkami, lebo by poškriabali podlahu. Vlastníte doma dva druhy papúč, jedny na chodbu, WC, kúpeľňu a tie druhé tzv. leštiace používate v obývacích miestnostiach. To máte za to, že ste túžili po čistotnom mužovi, lebo vás doma pri rodičoch išlo uchytiť, keď váš otec nechal opravárenské náradie na mieste, tak ako mu od ruky odpadlo a mamin kuchynský sporák vyzeral ako by sa na ňom varilo jedlo pre celú rotu a nie trojčlennú rodinu.

Násilník

Tento typ by bolo najlepšie stiahnuť z obehu, vygumovať z povrchu zemského. Vyskytuje sa však častejšie ako by sme si priali. V štatistikách sa udáva, že u nás na Slovensku je každá piata žena týraná svojím partnerom. Zverejnené údaje sa týkajú žien, ktoré o svojom trápení prehovorili. Koľko je takých, čo mlčia? Ako rozpoznať Násilníka? Vo fáze zaľúbenosti to môže byť najjemnejší partner, akého ste doteraz mali. Spozornite vtedy, keď sa začne o svojich bývalých partnerkách vyjadrovať vulgárne  a keď  sa im chce v spomienkach pomstiť aj fyzicky. Zbystrite, keď vám začne rozprávať o tom, na koľkých diskotékach, zábavách alebo podujatiach sa pobil a koľkí od neho dostali na frak. To nie sú chlapácke reči, to je agresivita v skupine. Udrel svoju sestru alebo iného rodinného príslušníka? Kričí na svoju mamu? Aký  bude potom k vám, keď vy ste de facto iba cudzia žena? Bol obžalovaný z ublíženia na zdraví? Partner násilník sa dokáže pretvarovať, ale nakoniec sa vykľuje šidlo z vreca. Kompromis, alebo dohoda s takýmto človekom neexistuje, čo najskôr pobaľte svojich päť slivák a neobzerajte sa dozadu.

Ženy sú intuitívne stvorenia a mali by svoju intuíciu viacej využívať. Ak cítia, že niečo nie je na ich partnerovi v poriadku, treba  tieto pocity poslúchnuť. Nie všetky názory a reči z okolia  môžu byť pravdou, ale ako vieme, bez vetra sa ani lístok nepohne, tak si ich treba vypočuť. A možno vám pri výbere partnera na celý život tak trochu pomôže aj náš článok. Dajte nám potom vedieť.

Foto: Pixabay