bábo

Možno už tušíte, že keď sa po prvý raz stanete mamou, váš život sa zmení o 180 stupňov. Spoznáte celkom nové dimenzie pocitov šťastia i strachu, dlho sa poriadne nevyspíte a často sa budete cítiť napätá a uštvaná, niekedy až podráždená.

V tomto článku vám prinášame 7 odľahčených skutočností o bábätkách, ktoré sa v tej záplave ťažkých tém a rád trošku strácajú.

Bábätká sú nenáročné

Aspoň čo sa hračiek týka. A aj to len do istého veku. Keď sú však deti ešte maličké, všetky tie farebné zázraky sú dobré predovšetkým na to, aby mali návštevy čo doniesť a aby sa potom cítili dobre, že urobili drobcovi radosť. V skutočnosti sa s hračkami v mnohých domácnostiach raz, alebo dvakrát zahrká a potom skončia v škatuli. Na svete je predsa toľko zaujímavejších vecí. Do hitparády najlepších patria časopisy, šnúrky a zipsy na oblečení, vlasy, okuliare a retiazky.

Tip: Aby sa hračky neokukali, založte tzv. Škatuľu zábavy a vyberajte z nej vždy len po dve, alebo tri veci. Tie obmieňajte, aby malo dieťa pocit, že má stále niečo nové na hranie 🙂

chlapec

Bábätká sú sabotéri

Občas môžete mať pocit, že vášmu dieťaťu sa nepáči vôbec nič z celej tej plejády činností, ktoré spolu robíte. Ostať na rukách? Ani náhodou! Byť v postieľke chvíľu tíško? Nie, ďakujem, neprosím. V kľude papať? Načo, keď vykopnúť misku z ruky a pooblievať sa je oveľa väčšia zábava? Naučilo sa vaše bábätko pretáčať a dokonca loziť? Zabudnite na pokojné prebaľovanie. Kým sa načiahnete za plienkou bude váš poklad už otočený ležať na brušku, cikať si pod seba a usmievať sa na vás ako anjelik. Jednoducho detičky vedia, čo chcú a zábrany im nič nehovoria.

Bábätká sú zbrane

A mali by ste mať na ne zbrojný preukaz :). Dokážu svojím hlasom paralyzovať okolie do vzdialenosti niekoľkých metrov a keď ich necháte rozbaliť to naplno, aj susedia dve poschodia pod vami i nad vami si budú zapchávať uši. Zvuk však nie je jediná zbraň v ich arzenáli. Detičky ovládajú aj oveľa temnejšie umenia. Máloktorá doktorka v poradni, či iná mama v parku vám povie, že také malé klbko sa zvládne pokakať aj do diaľky jedného metra. A to už je riadny kaliber. 🙂

Bábätká vám rozumejú

Možno si myslíte, že keď ešte nehovoria, tak vám vaše deti nerozumejú. Nie je to tak! Podľa posledných vedeckých výskumov, už 6-mesační drobci rozumejú významu väčšiny doma často používaných slov. Dorozumievajú sa síce zatiaľ len krikom, maximálne džavotom, hrkútaním, chrchľaním a ďalšími neuveriteľnými zvukmi, ale základný kameň slovnej zásoby je už postavený. Takže, pozor na jazyk!

babo

Bábätká sú detailisti

Stratili ste nejakú drobnosť? Vypustite do terénu malého lezúňa a on vám ho s najväčšou pravdepodobnosťou nájde. A okrem neho kopu ďalších maličkých predmetov, ktoré ste nestihli pozametať, alebo ktoré ste stratili ešte pred rokom. Každý drobný kúsok papiera, či smietka sú zaujímavé a treba ich chytiť a preskúmať. Pri takomto pátraní však radíme opatrnosť. Nájdené predmety totiž zo zákona patria nálezcovi a ak nedáte pozor, skončia v puse vášho bábätka.

Bábätká sú profíci v multitaskingu

Netárame len tak do vetra! Vaši malí drobčekovia dokážu papať, opľúvať vás kúskami jedla, zívať, mrnčať a ešte k tomu nakladať od plienky a to všetko naraz. S obľubou hrajú hru strč do pusy všetko, čo máš v rukách. Hoci aj dve hračky naraz. A niektoré zvládnu naraz spať i bdieť. Hovorí sa tomu v odbornom žargóne „číhanie“. Dá sa však ľahko odhaliť. Ak dieťatko cmúľa cumlík, nespí naozaj, hoci má očká zatvorené. Nespí, ale podobne ako Chuck Norris, číha.

Bábätká sú učitelia

Naučia vás toľko nových vecí! Viac ako motivačná literatúra, ženské časopisy, životní koučovia a jogíni dohromady. Zvýšia vám emočnú inteligenciu o niekoľko bodov, naučia vás manažovať čas a určiť si priority. Zabudnete, čo je to nuda. Konečne budete viac chápať svojich vlastných rodičov, ktorých správanie bývalo predtým za hranicami vášho chápania a liezlo vám na nervy. Znova budete prežívať detské radosti a ak vás už niektoré veci omrzeli, nájdete v nich nové čaro.

Foto: pixabay.com, pexels.com