Od 1. januára 2018 čaká všetky ženy na materskej dovolenke menej povinností voči Sociálnej poisťovni. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú najnovšie schválil parlament. Menej byrokracie vás určite poteší, preto je dobré vedieť, o akú zmenu ide. 

 

V súčasnosti ak mamička prechádza z materskej na rodičovskú dovolenku, sama sa musí nahlásiť na Sociálnej poisťovni, a to ešte pred nástupom na rodičovskú dovolenku. V praxi sa však stáva, že tak neurobí, zabudne, prípadne sa nahlási neskoro, po termíne. Keďže sa tento krok nedá spätne nahlásiť, žena v praxi prichádza o niekoľko dní, ktoré sa jej počítajú do dôchodku.

Z pohľadu dôchodkového poistenia je totiž žena na rodičovskej dovolenke evidovaná ako poistenec štátu a každý jeden deň, strávený doma s dieťatkom pod nálepkou „rodičovská dovolenka“ je evidovaný. Doteraz ak zmenu nenahlásila, vzniklo jej tzv.“hluché“ obdobie, bez poistenia.

Táto administratívna povinnosť prihlasovať sa a odhlasovať sa bude od januára zrušená. Mamičky, ktorým materská dovolenka končí, bude automaticky evidovať ako poistencov štátu Sociálna poisťovňa.

Novela zákona okrem ústretového anti-bytokratického kroku voči mamičkám prichádza i so zmenami pre ľudí, poberajúcich príspevok na opatrovanie či fyzickú asistenciu zdravotne znevýhodneným osobám. Rovnako poľaví aj v prípade pracujúcich dôchodcov. Ak v rámci mesiaca ich príjem nepresiahne 200 eur, nebude podliehať daňovej povinnosti. Túto výhodu užívajú momentálne študenti.

Zdroj: www.najmama.sk | Foto: www.pixabay.com