Priemerná rodina minie na plienky pre novorodenca cca 500 eur ročne. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako tento problém riešia v krajinách „tretieho sveta“? Pre mnohé maminky bude možno prekvapením, že nijako. Používajú takzvanú bezplienkovú komunikačnú metódu, ktorá má dlhú históriu, ale vo vyspelom svete začína byť populárna až teraz a prepadli jej už aj mnohé slovenské mamičky.   

[sociallocker]Bezplienková komunikačná metóda, alebo prirodzená hygiena dojčiat je spôsob komunikácie medzi rodičmi a dieťatkom prostredníctvom signálov dieťatka. Postupne sa tak prestanú používať plienky, pretože dieťatko pochopí, že musí vyslať signál ohľadom potreby a rodičia sa naučia tieto signály neprehliadať a načúvať im. Takto vždy stihne včas podržať dieťatko nad vhodnou nádobou (čínsky nočník, lavór, miska, WC alebo umývadlo).

Cieľom bezplienkovej metódy je naučiť dieťatko, že plienka nie je wc a že tam sa potreba nerobí. Dôležité je určiť si slovíčka, ktoré budete dieťatku hovoriť pri každom cikaní alebo kakaní, aby si ich postupne spájalo s potrebou a keď začne používať slová, samo vám to povie. Taktiež treba prihliadať na určité všeobecne známe fakty, ako napríklad, že väčšinou telo vykonáva potrebu po zobudení. Môžete tak začať po každom spánku. Ďalej si môžete odsledovať koľko minút po každom papaní vykonáva dieťatko potrebu a v tú dobu si pripraviť lavór.

Ak si rodič signály dieťaťa nevšíma, dieťa ich prestane vysielať. Signály môžu byť rôzne- mrnčanie, plač, zamyslený pohľad, tlačenie…čím skôr sa ich naučíte, tým rýchlejšie budete mať bezplienkovú komunikačnú metódu zvládnutú.

Nielen že vám táto metóda ušetrí množstvo peňazí, ale naučí vás komunikovať s dieťatkom od útleho veku. A ak sa vám nedarí, netreba to hneď vzdať. Chránite tým pokožku vášho dieťatka, učíte ho sebadisciplíne a režimu, nehovoriac o životnom prostredí, ktoré odľahčíte od ďalších jednorazových plienok. Pre obšírne informácie odporúčame knihu Bez pleny od Ingrid Bauer.

Tak čo, idete do toho?

Foto: vimeo.com[/sociallocker]