Zrazu to na vás príde, začínate mať zlý pocit, viete alebo skôr tušíte, že sa niečo deje, neviete to však identifikovať, ale ten pocit tam je. Je to strach, určité znepokojenie z blížiaceho sa nebezpečenstva. Máte silne stiahnutý žalúdok, nedokážete nič zjesť, nemôžete spať, cítite, že každá bunka vášho tela je v pohotovosti. Každá matka to zažila, ten pocit, keď si ešte nie ste istá, ale v kostiach to už cíti. Niečo nie je v poriadku. Bojíte sa o vaše dieťa.
Možno zmena správania, dieťa je viac unavené, príliš spavé, nervózne a podráždené, alebo začína byť apatické a bez energie, možno sa k vám viac túli alebo naopak stráni, a vy cítite, že nie je úplne v poriadku. Pre niekoho banalita – ,,asi naň niečo lezie,,. Možno prvé soplíky, pokašľanie, nezvyčajná vyrážka a nedajbože mierne zvýšená teplota.
DIEŤA CÍTI VAŠE OBAVY A STRACH
Prvou reakciou je vždy obava, ale postupne sa snažíte upokojiť, možno si začnete dieťa viac všímať, podrobnejšie ho sledovať, zvýšite príjem tekutín a rôznych vitamínov, veď pomôcť môže všetko. Ale, zrazu sa teplota vyšplhá na 38 a viac, vyrážka a rozšíri, kašeľ sa zhorší, dieťa sa začne sťažovať na bolesť, a to už nie je dobré, ten zlý pocit sa potvrdil. Čo teraz? Jediná správna rada je, zostať čo najviac v kľude. Áno, viem, to sa ľahko hovorí. Ale dieťa cíti vaše obavy či strach, a začne sa tiež báť, a jeho strach mu vôbec nepomôže.
My matky to máme ťažké, vieme sa na dieťa tak silno pripútať, že vycítime každú, aj tú najbanálnejšiu zmenu, a začneme jej prikladať veľký význam. Partner – otec dieťaťa, si zväčša nič nevšimne, ak sa s ním podelíte o svoje obavy, väčšinou nad nimi mávne rukou – ,,veď je úplne v poriadku,, ale vy viete svoje. Nezaťahujte ho do svojich obáv, ak viete ako sa k tomu postaví, budete sa cítiť ešte horšie, a neprospeje to vám, ani dieťaťu. Oporu hľadajte najmä sama v sebe, potrebujete byť plne v pohotovosti pre vaše dieťa.
riaĎte sa svojim vnútrom, nie obavami
S chorobami je to ťažké, nikdy neviete kedy prídu, a prevencia nech je akokoľvek dôsledná, nemusí byť dostačujúca, vtedy si treba povedať, že každý organizmus si potrebuje aj zabojovať, aby zosilnel a nabral väčšiu imunitu. Riaďte sa svojim vnútrom, nie obavami, počúvajte, čo vám vraví vaše reálne myslenie, váš inštinkt matky. Treba navštíviť lekára, alebo sa stačí informovať telefonicky? Stačí ešte chvíľu počkať, podať lieky doma, alebo ísť hneď na pohotovosť? Mám vyžadovať dôslednejšie vyšetrenie, aj keď má lekár iný názor? Na všetky tieto, ale aj podobné otázky, vám odpovie váš šiesty zmysel, počúvajte ho, ale nenechávajte nič na náhodu. Ak vás ostatní odhovárajú, a zľahčujú situáciu, ale vy to cítite inak, dajte na seba a riaďte sa podľa seba. Váš šiesty zmysel sa nevypláca brať na ľahkú váhu, niekedy môže ísť aj o život. Vždy choďte za tým, ako to cítite, tak je to správne.
dôverujte sebe aj svojmu dieťaťu
Zo začiatku možno ani netušíte, prečo ste také nervózna. Maminy si však vždy podvedome všímajú a zaznamenávajú akékoľvek zmeny na svojom dieťati. Šiesty zmysel, sa v prípade blížiaceho sa nebezpečenstva hneď spustí a prinúti nás patrične reagovať. Preto dôverujte sebe, ale verte aj svojmu dieťaťu, že všetko zvládne, tým mu dodáte silu a energiu správne zabojovať.
foto: wikimedia.org, wikipedia.org, flickr.com