Fíha Tralala, škriatok, ktorý v knihe býva…
Takto by sme mohli začať predstavovať najnovší farebný hudobný fenomén na slovenskej, aj českej scéne pre deti, škriatka Fíha Tralala, ktorého pieseň Bum Bác dosiahla na YouTube už viac ako 17 miliónov vzhliadnutí.
Škriatok sa na scéne neobjavil len tak. Fíha, alebo vlastným menom Martina Jelenová, nie je na hudobnej, ani televíznej scéne žiaden nováčik, tobôž nie na divadelnej. Pred 12 rokmi si vytvorila sama divadlo s názvom Divadlo na kolesách, ktoré je verné svojmu názvu.
Pred 3 rokmi, v roku 2012 vyšlo jej prvé DVD, s názvom Fíha Tralala a priniesol prvé úspechy. Skladby ako Bunka, či Rozcvička sa dostali do pamäte mnohým detičkám. Jedno úspešné DVD nasledovalo o rok druhé, tentoraz s názvom Farebný svet. Doslova farebný. Pieseň čo pieseň bola venovaná inej „farebnej“ situácií, napríklad Slivková pesnička, Bager a Tatrovka, či Letí letí. Každá Fíhina pieeň má príbeh, poslanie, cieľ. Vlani škriatok Fíha doletel k deťom, aby ich rozhýbal DVD – čkom s názvom Cvičíme od mala, čím si miesto na slovenskej scéne len upevnil. My sme sa Fíhe rozhodli položiť zopár otázok, aby sme o nej zistili aj niečo viac. Prvú časť vám ponúkame práve teraz… 🙂
Vaše video k pesničke Bum Bác malo nevídaný úspech a do dnešného dňa si ho pozrelo viac ako 17 miliónov ľudí. Aký je to pocit, keď si uvedomíte, že ste niekým boli „videná“ toľkokrát?
Teším sa, že sa pesnička ujala a ak robí všetkým tým ľuďom radosť, alebo aspoň vyčarí úsmev na tvári, tak to je pre mňa najväčšia výhra. Ja si pri všetkých aktivitách, ktoré mám, nestíham uvedomovať ten úspech.
Vaše piesne sú vždy farebné, poučné, doslova nákazlivé (pospevujú si ich aj dospelí, nielen deti). Talent vytvoriť takúto pieseň nie je vidieť často. Ako tieto piesne tvoríte? Potrebujete k tomu niečo? Či to je ako u väčšiny umelcov, že proste príde nápad, myšlienka a vy nosíte so sebou notes, či akýkoľvek papier a hneď tú myšlienku zapíšete? Alebo jednoducho sadnete a tvoríte? Už sa stalo aj niečo také, že ste mali pieseň hotovú a nakoniec sa vám znepáčila a skončila v koši?
Nie som jedinou autorkou. Väčšinou píšem texty. Len občas vymyslím aj hudbu. Kompozíciu prenechávam Mirkovi Šibíkovi, ktorého považujem za môjho dvorného skladateľa. Je s ním úžasná spolupráca, lebo je ochotný prispôsobiť melódie mojim pocitom a predstavám. V niektorých piesňach sa stretneme hneď. Tak to bolo aj pri tvorbe pesničky BUM BÁC. Niektoré mu vraciam. Napríklad jedna z najnovších piesní AJ JA RÁD PAPÁM nám dala poriadne zabrať. Našu tvorbu dopĺňajú aj pesničky Mirka Šmilňáka, ktoré jej dávajú príjemný mužský humor. :). Čo sa týka písania textov, nemám žiaden návod, ale najviac inšpirácie načerpávam z prírody, na čerstvom vzduchu som vymyslela najviac námetov. Do koša nezahadzujem nič, možno sa raz zídu aj tie nedokončené…
Inšpirovalo Vás Vaše detstvo, alebo skôr už Vaše vlastné deti?
Občas s deťmi vymyslíme nejakú pesničku pri hre. Takýmto spôsobom vznikli napríklad pesničky HOP A SKOK, alebo TANI TANI.
Prečo Fíha býva práve v knihe? Súvisí to so snahou o to, aby deti viac čítali? A prečo práve škriatok?
Áno, mojim cieľom je motivovať deti k čítaniu kníh. Ale tých cieľov, čo im chcem odovzdať, je viac… Pre škriatka som sa rozhodla spontánne. Pozrela som sa do zrkadla a povedala som si: Na princeznú si už stará, vílu dlho hrať môcť nemôžeš – budeš škriatok. 🙂
Stáva sa vám pri stretnutí s deťmi a reakciami od rodičov a detí, že si poviete: „uf, tak toto áno, alebo uf, tak toto nie“? (Negatívne či príliš nápadité reakcie, či správanie)
Áno, väčšinou je to pozitívne, častokrát ma detičky aj rodičia dojmú k slzám, keď mi rozprávajú, ako im Fíha pomáha v rôznych situáciách. Je to úžasné, keď ma objíme dieťatko a povie, že ma ľúbi, alebo príde otecko, či sa ma môže dotknúť, lebo neverí, že som skutočná. Zažívam veľa úsmevných a milých situácií.
Škriatok Fíha je dosť farebný, čo udrie do očí všetkým, ktorí ho zahliadnu. Vytvoriť takýto kostým muselo dať zabrať. Kde sa vzala inšpirácia na tento kostým a kto za tým stojí? Bol to zámer vytvoriť kostým s čo najviac farbami?
Kostým sme vytvorili spolu s módnou návrhárkou Jankou Kuzmovou. Povedala som jej svoju predstavu. Vytvorila mi kabátik a nohavice, ja som vytvorila parochňu a vymyslela doplnky. Chcela som, aby Fíha žiarila a rozdávala svetlo.
Posielajú Vám niekedy samotní rodičia nápady či inšpirácie na ďalšie DVD-čka či CD-čka?
Áno, sú úžasní. Denne s nimi komunikujem cez Facebook. Povzbudzujú ma a občas aj napíšu, čo by ich v našej tvorbe potešilo, niekedy priložia aj pesničku, či text, čo vytvorili. Teším sa, že ich moja tvorba motivuje k vlastnej tvorbe.
Ako na Vás reagujú samotné deti po vystúpení, počas autogramiády? Stalo sa vám aj to, že sa dieťatko rozplakalo?
Detičky sú úžasné. Samotné fotenie po predstavení je asi ešte náročnejšie ako predstavenie. S každým sa snažím prehodiť pár slov. U najmenších detičiek sa občas stane, že im vyhŕkne slzička. Je pre ne ťažké spracovať v hlavičke, prečo je ich obľúbená Fíha z telky zrazu taká veľká a živá. 🙂
Stalo sa Vám na začiatku, že Vás Vaše deti v kostýme Fíhy nespoznali?
Nie, ale mladšia Eliška akoby zabudla, že som jej mama, keď ma vidí ako Fíhu. Akoby si to nechcela pripustiť.
Dlho Vám trvá, kým dostanete nejaký nápad na tvorbu piesní a rozprávok? Nestáva sa Vám, že už nápady dochádzajú?
Ako kedy… Teraz mám menej času, tak to ide horšie. Prvý scenár som vytvorila za týždeň, druhý za dva, tretí som veľa krát prepisovala a zjednodušovala, a na štvrtom pracujem už vyše roka.
(zdroj: youtube.com)