knihy

Pamätáte si ešte na svoje školské projekty? Väčšinou na ne stačilo mať k dispozícií papier, farbičky, lepidlo, obrázky a kopu informácií. Trochu nuda, nie? Tento 14-ročný chlapec z Dánska však poňal predstavu o školskom projekte netradične a nuda to naozaj nebola. 

Daniel Rom Kristiansen z mesta Birkelse v severnom Dánsku dostal za úlohu ponoriť sa do tajov druhej svetovej vojny a vypracovať do školy projekt na túto smutnú tému. Mladík to poňal svojsky. Spomenul si na rozprávanie svojho starého otca, ktorý často rozprával o nemeckom lietadle, čo havarovalo neďaleko ich domu v jeden decembrový deň roku 1944. Rodina dedkovi síce veľmi neverila, ale Daniel presvedčil otca, aby prehľadali údajné miesto pádu detektorom kovov. Čo nasledovalo, prekvapilo aj odborníkov na históriu.

vojaci

Hoci otec so synom dúfali len v zopár kúskov plechu, ktoré by mladý Daniel ukázal v škole, čoskoro zistili, že v močaristej pôde sa skrýva niečo oveľa väčšie. Vrátili sa domov, zhrabli farmárske náčinie a pustili sa do kopania. Tvrdá práca a viera v dedkovo rozprávanie sa vyplatili. V močiari naďabili na havarované bojové lietadlo, typ ME 109 Messerschmitt Luftwaffe. V mokrom hrobe objavili aj nejaké dokumenty, knihy, peňaženku a napokon aj ostatky pilota.

chlapec

Lietadlo bolo samozrejme na kúsky a z pilota tiež ostali iba kosti, kúsky šatstva a nejaké osobné veci. Rodina sa radšej veľmi ničoho nedotýkala, veci rýchlo zbalili do plastových vriec a tie venovali Historickému múzeu severného Jutlandu. Aktuálne tunajší odborníci analyzujú nájdené dokumenty v úsilí odhaliť identitu pilota a tým zároveň ukončiť jeden starý príbeh o stratenom lietadle.

Všetci dúfame, že Daniel dostal za svoj projekt jednotku. Taký sa totiž ozaj nevidí každý deň.

Zdroj: iflscience.com, Foto: iflscience.com, pexels.com