Slnko, voda, kúpaliská. Stačí chvíľka nepozornosti a nešťastie je na svete. Záchranári na kúpaliskách nie sú len na parádu, o čom svedčí aj toto video. Na prírodnom kúpalisku však len ťažko nájdete plavčíka a preto by ste si mali zapamätať tieto užitočné informácie.
Na tomto videu môžete vidieť zostrih piatich topiacich sa detí. Našťastie záchranári rýchlo reagovali a deti zachránili. Zarážajúce však je, že nikto navôkol si nič nevšimol. Prečo?
Topiaci človek nekričí o pomoc
Topiaci človek často nedokáže kričať o pomoc, pretože nie je schopný nádychu a výdychu. Dokonca často nie je schopný ani mávať rukami. Inštinktívna reakcia je zdvihnutie rúk a tlačenie proti vodnej hladine. A vďaka tejto reakcii umožňuje človeku nadvihnutie úst nad hladinu a nadýchnuť sa. Keďže deti sa v bazénoch šantia a mávajú rukami hore dole, nikoho ani nenapadne, že sa niekto vedľa topí.
Rozhodujú sekundy
Treba byť všímavý a malé deti bez dozoru vo vode nenechávať. Ak sa však ocitnete v takej situácii, že sa niekto topí, prinášame vám zopár rád ako v takom prípade postupovať.
- Topice dieťa je nutné čo najrýchlejšie dostať z vody von.
- Dieťa treba položiť na chrbát a zistiť či dýcha.
- Zistíme priechodnosť dýchacích ciest a to tak, že zakloníme dieťaťu hlavu a presunieme dolnú sánku, čím vlastne otvoríme ústa.
- Ak dieťa nedýcha (to zistíme behom desiatich sekúnd), zistíme aj funkciu srdca. Prsty priložíme na tepnu( najlepšia je tepna na krku), neprikladáme však palec, pretože by sme mohli cítiť vlastný tep. Okamžite začíname resuscitovať.
Správny pomer vdychov a stlačení hrudníka
- Novorodenci – 1 (malý!) vdych a 3 stlačenia (len dvomi prstami)
- Dojčatá a deti do 8 rokov- 1 vdych (pri batoľatách menší vdych) a 5 stlačení
- Väčšie deti a dospelí – 2 vdychy a 15 stlačení
Nikdy nenechávajte deti vo vode alebo v blízkosti vody samé, aby ste sa v takejto situácii nemuseli ocitnúť.
Zdroj: nutriklub.sk | Foto/ Video: youtube.com