Tetovania, piercing a tehotná žena.

Vaše tetovania sa vplyvom tehotenstva na telo ženy môžu zmeniť. Z krásnej jahôdky nad pravým prsníkom sa tak môže v priebehu pár mesiacov stať veľké jablko. Prebiehajúce zmeny sú väčšinou pomerne minimálne – nie je to však prípad každej potetovanej alebo prepichnutej mamy. Odborníci sa zaoberajú piatimi bežnými hádankami.

 Uhádnete, ktoré to sú? 🙂

1. Vyzerá tetovanie po tehotenstve inak?

Kedykoľvek sa koža natiahne, umelecké diela sa môžu rozmazávať, vyblednúť alebo roztiahnuť. Tetovanie na bruchu, prsiach alebo bokoch sa s najväčšou pravdepodobnosťou zmení, pretože tieto oblasti prechádzajú najväčšími zmenami. Môžete tiež zistiť, že vaše tetovanie si zachováva svoju veľkosť i tvar, avšak bledne.

Účinok tehotenstva na telo závisí hlavne od genetiky. Krémy síce nezabránia skresleniu, ale ak sa vaša koža stiahne späť, tetovanie môže vyzerať rovnako ako kedysi.

V opačnom prípade by sa mali na tetovanie pozrieť umelci, alebo v tom najhoršom možnom prípade, skúste nájsť dermatológa, ktorý môže použiť laser na odstránenie obrázka.

2. Mám si vybrať svoje piercingy?

Počas tehotenstva môžu zostať náušnice a prsné krúžky. Nemusíte nevyhnutne vyberať ani piercingy z bradaviek alebo pupka. Niektoré ženy zaznamenali bolesti alebo nepohodlie, keď sa ich koža roztiahla. Zasa je to všetko individuálne.

Problém môže nastať počas celkovej anestézie a pri cisárskom reze, kedy sa odporúča dať dolu všetky šperky, aj náučnice. Mohlo by prísť ku zbytočným komplikáciám.

3. Je bezpečné dať sa tetovať počas tehotenstva?

Podľa odborníkov je lepšie počkať niekoľko mesiacov po pôrode. Kedykoľvek pri práci s ihlou, či ide o tetovanie alebo piercing, vzniká riziko infekcie. Navyše, keď ste tehotná, je vyššia šanca, že budete mať zlú reakciu na niektoré alebo všetky zložky atramentu.

Ďalším problémom je natiahnutá koža – keď sa dostane do pôvodného stavu, tetovanie alebo piercing môžu vyzerať inak.

4. Je pravda, že nemôžem dostať epidurál, ak mám tetovanie na chrbte?

Recenzia z roku 2010 v časopise American Association of Nurse Anesthetists spochybnila bezpečnosť umiestnenia epidurálky do tetovanej kože – ihla môže prísť do kontaktu s farbivom, rozšíriť ho do spinálneho kanála a potenciálne spôsobiť problémy.

Ak anestéziologička dokáže umiestniť epidurálku do oblasti na koži bez atramentu, urobí to. Ak to nie je možné, stále by ste mali byť kandidátkou na túto formu úľavu od bolesti – v prípade, že máte tetovanie úplne vyliečené a ste oslobodená od začervenania, scabingu alebo iných príznakov infekcie.

5. Je piercing v bradavke prekážka, aby som dojčila?

Piercing v bradave má nulový účinok na schopnosť produkovať materské mlieko, ale môže byť potenciálnym nebezpečenstvom zadusenia pre dieťa, takže je najlepšie ho vybrať. Možno vás prekvapí, že mlieko z bradavky vyteká aj a cez dierku po piercingu.

Zdroj: parents.com | Foto: pexels.com