Účinky liečivých kvetov Bázy Čiernej a Lipy Malolistej poznali už dávno naše prababičky a počas kvitnutia na nich vôbec nešetrili. Obe sú nedoceniteľným prostriedkom proti nachladnutiu, chrípke či nádche.
Nehovoriac o tom, že sú skutočne veľmi chutné a ich využitie v našej kuchyni stojí za to. V tomto článku vám o nich ponúkame pár zaujímavosti i rýchle recepty na osviežujúce nápoje.
Lipa Malolistá
Tento stromček sa stal posvätným stromom Slovanov. Okrem liečenia sa v stredoveku používala i pri tajomných obradoch vyháňania diabla. Jej drevo sa používalo i pri tvorbe oltárov. V starom Grécku a Ríme sa spájala s povesťou o nekonečnej láske starenky Baukis a Filemóna, a taktiež bola zasvätená bohyni lásky Venuši. V Nemecku sa zas lipa spájala s mužským potomkom rodiny, zasadili ju stále, keď sa narodil syn.
A koľko liečivých účinkov sa v tejto rastlinke schováva:
- obsahuje flavonoidy, triesloviny a slizovité látky, ktoré chránia pred dráždivým kašľom
- znižuje horúčku
- odhlieňuje
- je potopudná a močopudná
- má mierne preháňavé účinky, je vhodná aj pri redukčnej diéte
- zrieďuje krv a podporuje krvotvorbu
- prevencia pred infarktom a angínou pektoris
- znižuje krvný tlak
- podporuje činnosť obličiek a žlčníka
- pomáha pri bolestiach hlavy, zápaloch žíl a ďalších chorobách súvisiacich s obehovým systémom
- dá sa použiť aj pri svalových bolestiach ako obklad
- na výplach úst, kloktanie
- natieranie kožných vyrážok
- môže sa inhalovať aj použiť ako bylinkový kúpeľ
Ako jednu z mála bylín je vhodná aj pre deti. Z kvetu lipy sa dá vyrobiť skvelý sirup, ale i víno. Už ste ho vyskúšali? Vyrobte si ho spolu s nami:
Lipové víno
Postup je rýchly a jednoduchý:
4 hrste čerstvých lipových kvetov zalejeme 4 litrami vody prevarenej s 1/2 kg cukru. Pridáme jeden, ošúpaný a na kolieska pokrájaný citrón, 1/2 kg medu a vínne kvasinky. Necháme týždeň kvasiť, scedíme a opäť necháme kvasiť. Najlepšie v demižóne s kvasnou zátkou. Pijeme po polovici pohára trikrát denne, ako prevenciu proti chrípke.
Lipový sirup
Za plného kvetu natrhanú lipu asi na hodinku rozložíme na papier, aby vyliezli chrobáky. Podľa potreby opláchnuť, no je potrebné rátať s tým, že sa tým zmije liečivý peľ. Voľne naplníme 4 litrovú sklenenú fľašu a zalejeme studenou vodou doplna. Necháme 24 hodín luhovať. Na druhý deň precedíme do hrnca cez gázu, pridáme cukor (koľko litrov výluhu, toľko kg cukru), šťavu z citróna a kyselinu citrónovú. Všetko premiešame a zohrejeme na cca 90 stupňov, kým sa cukor nerozpustí. Nevaríme, iba prehrievame. Horúci sirup plníme do pripravených, najlepšie sklenených a dobre vymytých fliaš, alebo zaváraninových pohárov. Dobre uzavrieme. Pijeme ako malinovku s vodou, alebo pridávame na ochutenie do čaju.
Báza čierna
Báza je symbolom smútku a smrti. Podľa legendy bol Kristov kríž zhotovený z bázového dreva a aj Judáš sa na báze obesil. Avšak podľa iných povier v báze sídlia dobrí duchovia, ktorí chránia dom pri ktorom rastie. Na liečebné účely sa báza používa už od najstarších čias, spomínajú ju všetci významní grécky aj rímski lekári.
Bázové kvety sa zbierajú na jar, keď sa drobné kvietky na jej okrajoch začínajú otvárať, no na jeseň sa môžu zbierať i čierne plody, ktoré zas majú iné liečebné využitie. A pri čom nám je báza nápomocná:
- podobne ako lipa obsahuje flavonoidy a silice, ktoré sa ocenia hlavne v chrípkovom období
- vyvoláva potenie
- ničí choroboplodné baktérie
- odhlieňuje priedušky
- znižuje horúčku
- priaznivo pôsobí pri sennej nádche
- je močopudný
- silný odvar z bázových kvetov má aj repelentné účinky
- používajú sa na tíšenie bolestí nervového pôvodu
- pri nervových zápaloch napr. trojklanného či sedacieho nervu
- i pri vyskočení medzostavcovej platničky chrbtice
- šťava z plodov je výborným preháňadlom
- plody majú aj výborné antioxidačné vlastnosti
- zvyšujú pružnosť žíl a krvných vlásočníc
- prevencia rakoviny i v rekonvalescencii
A taktiež je vhodná i pre deti. Pri vysokých teplotách je šťava alebo sirup výborný na zahnanie smädu. Tak si ich poďme spolu vyrobiť:
Bazový sirup
20 veľkých kvetov bázy necháme postáť, aby sme ich zbavili nechcených návštevníkov. Vložíme ich do 3 alebo 4 litrovej sklenej fľaše. Prevaríme vodu a necháme vychladnúť. Kolieska z dvoch citrónov položíme na bázu do fľaše a zalejeme vychladnutou vodou. Necháme postáť 24 hodín. Na druhý deň precedíme cez gázu (alebo plienku). Pridáme cukor (koľko litrov výluhu, toľko kg cukru). Môžete pridať aj trochu kyseliny citrónovej, predsa len tá pleseň je galiba. Položíme na plyn, privedieme do varu a vypneme. Ešte horúce nalievame do fliaš.
Bázová limonáda
Do veľkej sklenenej fľaše (cca 5 litrovej) vložíme 10 neumytých kvetov bázy, 400 g cukru, 2 na kolieska nakrájané citróny. Celé to zalejeme vodou a poriadne premiešame. Fľašu zakryjeme a dáme na slnečné miesto. Raz do dňa premiešávame alebo pretrepeme a necháme kvasiť 7 až 10 dní. Po vykvasení precedíme cez gázu a dáme vychladiť.
Takže neváhajte a spolu s vašimi ratolesťami smelo do zberu voňavých kvietkov. Vaše zdravie sa vám poďakuje.
Zdroj: Kniha – Naše najlepšie bylinky| Zdroj foto: Z archívu autora