Viacdetné mamičky sa neraz stretávajú s netaktnými otázkami. Dovolili si totižto porušiť šablónu o ideálnej rodinke, v ktorej počet detí rovná sa dve, najlepšie chlapček a dievčatko, pretože treba mať párik. A ľudia im vedia klásť kadejaké otázky!

 

[sociallocker]Prvé zákerné otázky podľa viacdetných mamičiek začínajú tretím dieťaťom. Drvivá väčšina ľudí si myslí, že „sa pritrafilo,“ zlyhala antikoncepcia. Málokto tuší, že ďalšie deti sú rovnako chcené a väčšinu plánované, ako ich starší súrodenci. Niektorí sa neboja tehotnej mamičky spýtať, či neuvažovala nad potratom. Ako nám prezradili, vypočujú si kadečo.
„Škoda, že máte tri baby, chcela by si aj syna, však? To tatino bude len na vložky pracovať!“ To si vypočula maminka troch dcér. V podobnej len modrej verzii sú na tom mamičky chlapcov. Veď mať doma samých chlapcov je hotová katastrofa.


Pamätáte sa, ako ste oznamovali prvé tehotenstvo? Fotografia z ultrazvuku, či tehotenský test dokonalo nastajlovaný v detských papučkách. Dieťa číslo 4 sa už takto neoznamuje. Nie preto, že by sa netešili rodičia. Rieši to okolie. A najmä tí, ktorých sa to najmenej dotýka:
„Načo vám je tretie (štvrté, piate?)“
„Nepoznáte antikoncepciu?“
„Z čoho ich budete živiť?“
„Nebojíte sa priviesť deti do takéhoto sveta?“
„Vy ste silne veriaci, však?“
„Daj si niečo urobiť s tou maternicou.“


Zákerné otázky môžu prísť aj od lekárov, či učiteľov. Mamička, ktorá sama pochádza zo šiestich detí, sa stretla s otázkou, či má so súrodencami toho istého otecka. Aj gynekológovia vedia niekedy nesúhlasne krútiť hlavou. Väčšinu ponúknu žene s druhým pôrodom aj možnosť sterilizácie.

Ľudia sa správajú tak, akoby mali málo svojich problémov, a preto musia riešiť ostatných. Môžeme vás však ubezpečiť, že každá viacdetná mamina vie ako sa robia deti, a netreba jej to vysvetľovať. Byť mamou je uvedomelé a slobodné rozhodnutie a len ona bude znášať následky svojho rozhodnutia. Nebude to suseda z piateho poschodia, ktorá s nesúhlasom pozerá na jej tehotenské bruško. Nebude vstávať k chorým deťom, ani kupovať im oblečenie. Ako nám však potvrdili mamičky, našťastie sa stretávajú aj s pozitívnou reakciou:
„No už ste jak naša,“ usmiala sa na jednu mamičku Rómka, keď videla okolo nej pobehovať deti.
„Materinské srdce je dostatočne veľké na to, aby sa doňho zmestilo každé dieťa.“
„Najlepší darček pre dieťa je súrodenec.“
A na záver nech vás motivuje viacnásobný otecko:
„Ty máš až štyri deti? Si ty normálny?“ odpovedá: „ Vieš, ja si to môžem dovoliť.“
Všetkým maminám prajeme pekné dni so svojimi ratolesťami!

Foto: pixabay.com[/sociallocker]