Ste matka. Porodili ste svoje dieťa – svedčia o tom jazvy na vašom bruchu. Trávite s ním každú minútu dňa – svedčia o tom kruhy pod vašimi očami. Napriek tomu máte pocit, že v otázkach vášho materstva, detí, podmienok a domácnosti je každý z okolia informovanejší než vy. Každý z vášho okolia vie lepšie než vy, ako sa máte správne o deti starať, ako sa máte cítiť, či sa môžete nahnevať…A vy ste neistá, lebo vnímanie okolia, vaše očakávania a realita sa priepastne odlišujú. Je toto normálne?

 

Vo svojej podstate…je. Materstvo, starostlivosť o malé dieťa a život ženy počas materskej dovolenky je opradené mnohými mýtmi a podlieha všeobecným názorom o tom, ako to funguje. Respektíve, ako to funguje, ak ste normálna. Aj vy sama ste  týmito predsudkami zaťažená a môžu vám významne život na materskej skomplikovať. Ktoré zaužívané názory predstavujú pre vás najväčšie nebezpečenstvo?

„Ak som dobrá milujúca matka, musím byť šťastná“

Depresie sú len pre nevyzreté, rozmaznané a sebecké ženy, ktoré neľúbia svoje deti! Vy predsa MUSÍTE mať z detí len a len radosť – hlavne ak ste sa o bábätko dlhšie snažila. Tak sa silíte do úsmevu a dávate si pozor, aby ste sa nepreriekla a nezdôverila sa s niektorými hriešnymi myšlienkami, ktoré zákonite napadnú každú matku. Neskutočne sa hanbíte za svoje občasné nutkanie zabuchnúť dvere pred uvrieskanými deckami, neumytým riadom a špinavou bielizňou…jednoducho utiecť, a už nikdy neriešiť nič, čo len okrajovo s deťmi a domácnosťou súvisí….. .Ale uvedomte si: to, že ste po dieťati túžila, to že ho milujete, to že mu chcete dať najlepšiu starostlivosť…jednoducho materinská láska nespôsobí, že rozkúsané bradavky budú bolieť menej. Ani, že váš organizmus sa zrazu vyrovná so spánkovým deficitom. A ani odrazu nezmiznú vaše túžby a potreby. Takže, nie. Každá máme právo na svoje „baby blues“, len nemáme právo im úplne podľahnúť. Zúfalstvo a bezbrannosť ku dobrej matke patria rovnako ako obeta a starostlivosť. Dobrá matka tieto pocity nezapiera, ale im, kvôli svojim deťom, hrdo čelí.

„Manžel (partner) ma živí a ja mu musím byť vďačná“

Jasné, kde by ste bola bez vášho chlebodarcu! Vďaka nemu máte čo jesť a kde bývať. Veď ON na vás celý deň drie, zatiaľ čo vy sa vyvaľujete doma. A ešte sa niekedy OPOVAŽUJETE otravovať ho v jeho vzácnych, zaslúžených chvíľkach pokoja vyslovene VAŠIMI povinnosťami!! Dúfajme, že až takýto extrém sa nikde v slovenských domácnostiach už nenachádza, ale predsa…pozostatky pretrvali. Tá nehorázna veta „ja ťa živím, ty poslúchaj“ visí vo vzduchu pri každej vašej škriepke, výčitke, či žiadosti…akoby ste si musela dávať pozor, aby ste to so svojimi nárokmi neprehnala. Je pravda, že mesačné poplatky sa platia hlavne z jeho výplaty a je pravda, že vám musí dať aj peniaze na domácnosť a deti. A táto jeho šľachetnosť má aj oficiálny názov – volá sa „plniť si svoju ZÁKONNÚ vyživovaciu povinnosť.“ Takže, hoci je chvályhodné, že sa o svoju rodinu stará, akosi to patrí k jeho prirodzeným otcovským povinnostiam. Aby sme neboli zlé…treba uznať, že je naozaj únavné chodiť do roboty a vracať sa do domácnosti, kde čakajú ďalšie povinnosti…ale to predsa v oveľa vyššej miere zažívajú všetky zamestnané matky a čaká to aj na vás, len čo deti trochu odrastú. Vážte si otca svojich detí, ale bez výčitiek ho zaúkolujte, ak to bude nutné…

„Ako si to zariadim, tak to budem mať“

Ak si správne zorganizujete čas a nebudete sa len tak vyvaľovať pred telkou, stihnete okrem starostlivosti o dieťa aj všetky domáce práce a každý deň teplú večeru. Je to len o prístupe. Ak vy nebudete nervózna, vaše dieťa bude pokojné. Ak dokážete určiť jasne a nekompromisne hranice, nebudete mať problémy so zvládaním starostlivosti. Ak budete dostatočne budovať ich imunitný systém, nebudú vaše deti choré….Inak povedané, za každý jeden problém si môžete sama, takže ani sa nenamáhajte o ňom hovoriť. Chcete sa zdôveriť a dočkáte sa poučovania, kde a ako presne ste mala týmto následkom predísť. Niekedy ani sama nechápete, koľkých chýb ste sa dopustila hneď ako ste vyšla z pôrodnice. Takže takto nie. To, že sú vaše deti viac uplakané, živé, alebo chorľavé, je zlé samo o sebe. Nemusíte si svoju ťažkú situáciu ešte komplikovať planým a zbytočným sebaobviňovaním. A ani nekonečné porovnávanie s vašou vo všetkom šikovnejšou susedou, či sesternicou a s jej dokonale vychovanými deťmi, nie je efektívny spôsob trávenia času. Robte proste čo zvládate, spôsobom akým zvládate, podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia….

Materská dovolenka väčšinou nemá s dovolenkou naozaj nič spoločné. Ale ťažko je nezasvätenému človeku vysvetliť, čo presne je na materstve také vyčerpávajúce a prečo je niekedy nad vaše sily. Logické argumenty vždy stoja proti vám, takže večne sa obhajovať a vysvetľovať, nemá zmysel. Nerobte to. Niekedy je lepšie netaktné, uštipačné poznámky prejsť s blahosklonným úsmevom. Ušetríte si tým nielen svoj čas, ale aj vaše psychické zdravie.

Foto: pixabay.com