Píše sa rok 1995. Dievčatká Kyrie a Brielle sa narodili predčasne, ich váha a celkový zdravotný stav znepokojovali lekárov. Menšia z nich, Brielle po troch týždňoch strávených v inkubátore začala slabnúť, dostavili sa problémy s dýchaním, slabé pľúca vypovedali poslušnosť. Vtedy zdravotná sestra, poverená starostlivosťou o dvojičky spravila niečo, čo zmenilo vtedajšie znalosti neonatológie a do histórie medicíny sa zapísalo ako ZÁZRAK. 

 

Od predčasného narodenia boli dievčatá – dvojičky každá v samostatnom inkubátore. Stav jednej z nich sa začal rapídne zhoršovať a tak zdravotná sestra chcela umožniť druhému z dvojčiat, aby sa so súrodencom rozlúčilo. Niečo ako „Posledné zbohom…“

Posledné zbohom sa ruší…

Dvojičky presunula do jedného spoločného inkubátora. Opatrne vzala rúčku silnejšej Kyrie, položila ju okolo pliecka slabšej Brielle a to, čo sa stalo potom, sa právom nazýva ako zázrak. Brielle sa v priebehu pár minút viditeľne stabilizovala.

Zdravotná sestra zostala v šoku. Ihneď privolala lekárov, ani jeden z nich nebol na možnosť prežitia druhého dvojčaťa pripravený – všetci boli zmierení s tým, že prežije iba Kyrie. No prístroje neklamali. Skutočne, dieťatko viditeľne „ožilo.“

Zhodou okolností bol v nemocnici fotograf miestnych novín. Vidiac jedinečnosť situácie spravil snímku, ktorú nazval „Záchranné objatie.“ Fotografia po zverejnení okamžite obletela svet a zároveň zmenila teórie o predčasniatkach.

Objatie, ktoré dnes zdravotníci nazývajú „Klokanková starostlivosť,“ (Kangaroo care) pomohlo zmeniť medicínu, pretože konečne uznalo dôležitý vplyv pokožky na pokožku, obzvlášť u predčasne narodených detí. Priamym dotykom je zaistený nielen stabilizovaný prenos tepla, no nepopierateľný je i psychologický vplyv. A to nielen matky voči dieťatku, ale v prípade dvojičiek i medzi sebou navzájom. V súčasnosti sú to praktiky v uvedomelých nemocniciach úplne bežné, no pred viac ako dvadsiatimi rokmi boli teórie podobného charakteru chápané skôr s otáznikom.

Jeden zo šťastných momentov batoliat…

Príbeh, ako vystrihnutý z knihy zázrakov mal šťastný koniec. Dnes sú z dvojičiek dospelé ženy, plné zdravia, životnej sily a optimizmu. A ako správne dvojičky, nevedia sa od seba odtrhnúť.

Za svoj život vďačia dvojičky zdravotnej sestre Gayle Kasparian. Žene, ktorá v onen osudný deň ani netušila, pod aký zázrak sa podpísala.

Zdroj: www.thesnapmom.com, www.chronically-awesome.com | Foto: www.youtube.com, www.facebook.com