Milé žienky, aj vám už odbilo tridsať a ešte stále vám na dvere nezaklopal ten pravý, no i tak stále dúfate, že sa raz stanete matkou? Možno ste ho už aj našli, no po zdravom úsudku ste sa rozhodli, že teda z dieťatka nič, veď ste v očiach okolia „stará na materstvo“. Ale jedného krásneho dňa sa príroda rozhodla inak a tehotenský test odrazu „nemilosrdne“ ukázal dve čiaročky.   

  • A čo v taký čas?
  • Nechať to tak, hoci srdiečko už tak krásne poskočilo?
  • Vzdať sa svojej nádeje bez boja len preto, lebo pán doktor, odborníci a mamičky povedali?
  • A čo tak to nechať na najmocnejšieho doktora, na prírodu?
  • Nech sa ona sama rozhodne.

Okolie aj naše zdravotníctvo sa na mamičky po tridsiatke díva prevažne skepticky a od niečoho tak „hrozného“ ako neskoré materstvo odhovárajú všetkých, vždy a všade. Obecne sa tvrdí, že mladé mamičky sú vraj zdravšie, švižnejšie, plné života, nekomplikované.

No nedávno vraj vedci došli so „šokujúcim zistením„, že na dieťatko je dokonca najvhodnejší čas až po tridsiatke, takže mamičky, nehádžte flintu do žita. Hlavne vezmite rozum do hrsti, pozrite sa na svoje zdravie a kondíciu seba i partnera, genetický kód a hlavne, nezabudnite na pozitívne myslenie, že všetko bude v poriadku a ešte nepatríte do starého železa.

My vám dnes predstavíme pár sociálnych výhod neskorého materstva, ktoré nám ukázal sám život. Poďme sa na ne pozrieť a trochu sa i zabaviť:

Zážitkov už máte plné vrece

Ak už máte po tridsiatke, nemáte potrebu každý piatok či sobotu vyraziť si niekam do mesta, zabaviť sa na koncert alebo diskotéku. Svoje ste si už odbili, vybúrili ste sa dostatočne. Teraz naplno môžete čerpať z vašich skúseností z čias, keď ste v noci žili a cez deň dospávali. Váš malý „kriklúnik“, vás do tej doby veľmi skoro a rád, vráti. Nočné koncerty a diskotéky sú späť v plnej sile. K takýmto nočných áriám dieťatka sa môžete pridať aj vašim spevom, či hraním na gitare. Niektorým rodičom sa osvedčila rocková hudba či zapnutý vysávač, a už zas spoločensky žijete. Ale čo je hlavné, reči vašich susedov ohľadom vášho falošného spevu sa vás nedotknú, pretože doba, keď vám záležalo na názoroch iných, je už dávno preč.

Do práce sa neponáhľate, uvedomíte si, čo je v živote dôležité

Ak akurát nepracujete v parlamente, či na poste regionálnej riaditeľky, na pleciach ktorej je založená celá firma a bez ktorej by padol svetový systém, skôr si užijete tie tri roky, počas ktorých vám štát tak veľkodušne platí almužnou za to, že spoločnosti vychovávate plnohodnotného človiečika. Svoje už máte odrobené a viete čo to je kariéra, či práca nad rámec zákonníka práce. Nemáte sa kam ponáhľať a uvedomíte si, ktorým smerom sa vaše pracovné kroky budú potom uberať. Viac ako kedykoľvek predtým si uvedomíte, že cintorín je plný nenahraditeľných ľudí a vy si svoj život budete chcieť ešte užiť. Nechceme situáciu veľmi zľahčovať a vieme presne, aká je situácia na trhu práce. Každý sa bojí o prácu a dnes nie je zriedkavosťou, že firma, z ktorej ste na materskú odchádzali, už po troch rokoch nemusí fungovať. Ale to je riziko doby. No skôr si uvedomíte, čo a kto je pre vás dôležitejšie. A post riaditeľky to nie je.

Ušetríte na veciach pre bábätko

V taký čas sú už skoro všetky deti vašich známych či priateľov odrastené. Väčšina detí už chodí do škôlky či do školy a rodičom nastáva problém, čo s vecami po bábätku. Verte mi, každý iba čaká, kto v ich okolí otehotnie. Stačí iba vyhlásiť do pléna, že sa pokúšate o dieťa a už budete mať doma plný byt periniek, plienok, nočníkov, vaničiek, kočiarov. A keď sa bábätko narodí, začne sa vám hromadiť oblečenie od narodenia po dva roky a tento trend bude naďalej veselo pokračovať. Radíme vám, zaobstarajte si mechy na vypúšťanie vzduchu. Samozrejmosťou sa stane, že vaše dieťa bude mať viac oblečenia, hračiek a harabúrd, ako vy s mužom dohromady. Týmto ušetríte neskutočné množstvo peňazí za veci, z ktorých dieťa vyrastie zo dňa na deň a peniažky môžete napríklad investovať do šatky na nosenie. Inak, na veciach po starších bratrancoch nie je nič zlé, veruže to je v dnešnej dobe neskutočná finančná pomoc.

Nemusíte sa báť, že sa mužovi nebudete páčiť

Máme skúsenosť, že chlapi po tridsiatke, teda aspoň tí „normálni“, sú už dostatočne vybúrení a hľadajú už niečo iné, než len plytké vzťahy a povrchnú krásu bez rozumu. A ak ste spolu už dlhší čas, vie aká ste, keď ráno vstanete z postele. Skutočná vy, bez umelých príkras a prípravkov. Nepotrpí si už na tom, aby ste doma pri varení pobehovali v ihličkách a saténových šatách. Miluje vás takú, aká ste, a to bude v prvých mesiacoch po pôrode veľmi dôležité. Vám neostane čas na líčenie a voňavkovanie sa. Neostane vám čas na behanie po obchodoch a zháňanie nových kúskov podľa aktuálnej módy. Ak sa vám aj podarí po ďalšom nočnom koncerte vstať z postele, budete rada, ak sa dostanete do sprchy. Za úspech budete považovať aj to, že nájdete tepláky, ktoré ste včera v polospánku niekam odhodili. Vy ste tu pre dieťa a váš muž je tu pre vás. Radšej ani neskúma, od čoho je ten fľak na vašom tričku a taktiež mu je jedno, že na hlave nemáte najnovší účes podľa módneho guru, ale z ofiny vám práve odpadlo zaschnuté, nestrávené mliečko. Zrelý muž je totiž momentálne najšťastnejší na svete, pretože ste mu domov doniesli „jeho“ dieťa. Nerozmýšľajte nad tým, ako vyzeráte. Ste krásna!

Vrátite sa do detstva

Niektoré mladé mamičky ešte neopustili brány detstva, no neustále sa o to snažia. U starších mamičiek je to práve naopak. A práve vďaka neskoršiemu materstvu sa do detstva viete vrátiť a vôbec sa pri tom necítite trápne. Poniektoré mladé maminky sa ešte obzerajú okolo seba a snažia sa o to, aby na okolie nepôsobili „divne“. Starším maminkám je to jedno. Spokojne sedia v autobuse a spievajú si s deťmi „Prší, prší“ či „Kolo, kolo mlynské“. A je im jedno, čo si myslí divne tváriaca sa a prežúvajúca šestnástka oproti. Poprípade, ak v obchode začne hrať nejaký obľúbený hit, nemajú problém si spoločne v rytme zavrtieť „riťkou“ a nerozhodia ich ani nechápavé pohľady starších dám pri ovocí a zelenine. Detstvo je super v tom, že ste sám sebou a užívate si momentálnu chvíľu. Prečo si ho neužiť aj po tridsiatke?

„Bordel v byte, šťastné díte, v puse hlina, imunity polovina“

Aj vám rozum zastáva, ak prídete na neohlásenú návštevu ku kamarátkam-mamičkám a tie majú byt „vygruntovaný“ od podlahy po strop? „To musím, svokra môže prísť neohlásená a ja zas budem za tú zlú a neschopnú.“ A vám je to jedno. Ruku na srdce, trápi vás, ako vyzerá váš byt, keď príde neohlásená návšteva? Svoj čas radšej trávite naháňaním sa po byte, čítaním „Krtka a nohavičiek“, poprípade robením bunkrov z diek a stoličiek. A keď sa chce dieťatko momentálne hrať samo a rozhadzovať vecí vôkol, sadnete bez výčitiek do kresla s knihou v ruke, a radšej sa nepozeráte. Z napínavého deja vás preberie iba to, keď vám pristane drevená kocka na hlave, no ani tým sa nedáte vôbec rozhodiť a spokojne bez výčitiek sa vrátite do iných svetov, histórie  alebo súdnych siení. Nie ste otrokom svojej domácnosti. A vonku na záhrade či v lese spokojne sledujete ako vaše dieťa vŕta rukami do zeme a vyťahuje červíkov a usmievate sa. Vy ste ešte vyrastali v dobe, keď to bolo normálne a tu ste.

Nemáte potrebu robiť všetko za dieťa

Vraj staršie ženy sú viac ustráchané a boja sa o dieťa. Skôr sa ale stretávame s tým, že staršie mamičky si povedia, že tu pre to dieťatko nebudú večne a viac ho nechávajú rozhodovať sa samostatnejšie. A aj keď sedia na lavičke s kamarátkou a „klábosia“ o dnešnom menu, stále sú jedným okom pri dieťati a sledujú, ako lezie na tú šmýkačku a či nesype piesok vôkol seba na iné deti. Ale necítia potrebu mu „stáť za zadkom“ stále, keď na naň spadne. „Ja som si za to už od mladých mamičiek vyslúžila prezývku nezodpovedná mať“, smeje sa Anka, mamička pred štyridsiatkou. „Učím svoje dieťa, aby si verilo. Som tam, keď vystrie ručičky a zakričí „pomoc“. Ale keď ma nechce, nechám ho na pokoji. A keď sa strhne hádka s Peťkom, neletím a neriešim, nechám ich vyhádať sa. Kým sa nevytiahnu palice. Vtedy už som na ceste.“

Se* vám už nechýba

Povieme to úprimne, po narodení dieťaťa už tie samotné, intímne chvíle s partnerom, nie sú také, ako predtým. „Nieto“ času. A keď „jesto“ času, nie je chuti. A keď „jesto“ času, i chuti, tak vaše „mliekom nabudené“ dieťa nie a nie zaspať. Ale našťastie, po tej tridsiatke už tie hormóny nie sú už tak vysoko a celkom sa uspokojíte aj s nejakým objatím, či letným bozkom. O to viac a rýchlejšie si to užijete, keď vám raz za mesiac zapraje tá správna konštelácia hviezd. A ak aj nie, nič sa nedeje. Koniec sveta ešte nenastal. V taký čas v sebe objavíte netušené možnosti  a po tridsiatich siedmych rokoch nájdete radosť v niečom, čo ste celý život nepoznala. Objavíte napríklad čaro behania, alebo potešenie v Zumbe, posilňovni, aerobicu, pečení… výber necháme na vás.

Ani po tridsiatke nič nie je stratené

Týmto článkom sme nechceli ani uraziť mladé mamičky, ani rozprávať do múdrych slov našich odborníkov. Len sme chceli mamičky po tridsiatke trochu povzbudiť, dodať im nádeje a trochu i pobaviť. Takže maminky, ak zrovna nie ste hermafrodit, alebo vo vašom okolí nie je žiadny chlap vo výhľade, poprípade sa na tehotenstvo ešte stále necítite, síce vám už tretí krížik škrabká na chrbátik, nezúfajte. Aj po tridsiatke sa dá materstvo nádherne užiť. Veď vek je len číslo a človek je taký starý ako sa cíti. 🙂

Foto: pixabay.com