Jedným z opatrení štátu, ktoré rozpútalo medzi rodičmi búrlivú diskusiu, sú „slávne“ obedy „zadarmo“. Verejnosť sa búri, pretože za obedy sa platí naďalej a na niektorých školách výrazne klesla kvalita jedla. V mnohých školách napríklad nemajú dostatočne veľké jedálne.

 

Problém s priestormi sa týka najmä menších škôl v obciach ako napríklad v okrese Gelnica. Poslankyňa Remišová na svojej facebookovej stránke poukázala na vážny problém. Obedy zadarmo na jednej základnej škole v spomínanom okrese majú ďaleko od plnohodnotnej stravy, ktorú deti potrebujú.

Podľa Remišovej vyzerá takto týždenný jedálniček v tamojšej základnej škole:

Pondelok – 1 jogurt a 2 grahamove rožky
Utorok – sladké mlieko a dve pečivá
Streda – 3 sladké pečivá
Štvrtok -3 šišky
Piatok -2 sladké pečivá a 1 rožok

Ďalej vysvetľuje: „Obedy zadarmo sú nepripravené, najmä v školách, kde by teplá a riadna strava najviac pomohla. Viac ako 10% škôl jedáleň ani nemá, prípadne má nevyhovujúce priestory. Rodičia na mnohých školách sa sťažujú, že kvalita obedov šla dolu, chýba najmä čerstvé ovocie, zelenina. Škôlkári do 4 rokov platia v mnohých škôlkach dvojnásobok toho čo platili minulý rok, čiže oni sa skladajú na obedy zadarmo pre 5-ročných.“

Je smutné, že sme sa dopracovali k tomu, že deti v tejto jedálni nenájdu teplú varenú stravu, len ďalší balíček podobný tomu, aký si priniesli z domu na desiatu. Aj takto, zdá sa, môže vyzerať v niektorých školách výsledok „obedov zadarmo“. Aké sú vaše skúsenosti?

Zdroj/Foto: Facebook / Veronika Remišová