Deti a ich výživa! Téma, ktorá dokáže rozhádať aj najlepšie kamarátky. Už dávno to nie je o tom, aby vaše dieťa len nebolo hladné a aby mu chutilo. Každý deň sa dozvedáte ďalšie šokujúce informácie o nebezpečenstvách číhajúcich na naše deti v potravinách. Je ich nielen neúmerne veľa, ale ešte si aj protirečia! Takže v konečnom dôsledku SPRÁVNE nakŕmiť vlastné dieťa je úloha takmer heroického charakteru.

 

Aj v tejto oblasti existujú názory, ktorých sa mamičky tvrdohlavo držia. Pripravili sme pre vás 3 príklady pravidiel stravovania malých detí, ktoré už nielen neplatia, ale môžu vášmu dieťaťu uškodiť!

Deti potrebujú jesť tri hlavné jedlá denne

Trápenie mnohých mamičiek. Snažíte sa naučiť deti jesť pravidelne. Ale ony? Na obed sotva zjedia dve-tri lyžičky polievky a už od stola utekajú. A keď všetko poupratujete a poschovávate, odrazu pribehnú, že sú hladné…ako ich naučiť jesť práve vtedy, keď je jedlo na stole a zjesť všetko, čo je na tanieri? Odpoveď je jednoduchá: neučte ich to. 3 sýte jedlá za deň nie sú zdravé. Aj pre dospelého je lepšie ak je menšie porcie viackrát za deň. A platí to dvojnásobne pre detičky s malými žalúdkami. Nie je zdravé ich nasilu napchať a potom nechať dlhé hodiny o hlade. Možno to bude pre vás znamenať isté komplikácie, ale radšej im ponúknite menšie porcie každé dve-tri hodinky.

Cukor je škodlivý a deti by ho vôbec nemali konzumovať

V skutočnosti ŽIADNA skupina živín (cukry, tuky, bielkoviny) nie je zlá. Každá má v ľudskom organizme svoju nenahraditeľnú úlohu. Len dnešná doba dáva priveľa možností, aby sme to s príjmom živín preháňali. Cukry obsiahnuté v celozrnnom pečive, ovocí, či mliečnych výrobkoch sú naopak veľmi potrebné. Fungujú ako ideálna časová kapsula energie. Uchová ju a v prípade potreby rýchlo uvoľní. Bez cukru by vaše deti nemali energiu na hru, šantenie, ani na učenie, či spoznávanie nových vecí. Úplne vylúčiť cukor zo stravy detí nie je dobrý nápad. Stačí trochu obmedziť jednoduché cukry – ako sladené nápoje, sušienky a cukríky…

Deti musia v priebehu dňa jesť pestrú a vyváženú stravu

Pestré a vyvážené jedlo je samozrejme dôležité. Ale netreba sa báť, ak jeden deň, či týždeň sa vaše dieťa stravuje jednotvárne. Faktom je, že deťom sa neustále menia chute. Jeden týždeň môžu jesť cestoviny a paradajkovú omáčku, zatiaľ čo ďalšie neodolajú pečivu s maslom a arašidovou nátierkou. Ale to nevadí. Pokiaľ sa ich strava vyváži v priebehu jedného mesiaca – nie za deň – všetko bude v poriadku…

Aj tuto platí, že každá mamička si pozná dieťatko najlepšie. Tá stopercentne správna výživa je veľmi často len propagovaným módnym trendom. To, čo našemu dieťatku prospieva, uvidíme samé.

Foto: pixabay.com; pexels.com