knihy pre deti, učenie detí

Svet je skutočne jedna veľká učebňa pre batoľatá. Kľúčom je prehrávať záujmy vášho dieťaťa s množstvom zábavných a každodenných aktivít.

Skúste tieto nápadité spôsoby ako naučiť svoje deti ABC, 123 a ďalšie základy. 🙂

Všade samé písmenká

Začnite s menom. Okolo 2 rokov vaše dieťa začne rozpoznávať písmená, ktoré tvoria jeho meno. Takže ho nezabudnite zobraziť vo svojom dome na dvere izby, na stoličke, v kúpeľni alebo na chladničke. Hovorte o ďalších slovách, ktoré začínajú rovnakým písmenom (Lukáš – lietadlo, lev, lampa…).

zábavné písmenká, kocky a písmená

Prvé čísla

Počítajte. Vaše dvojročné dieťa môže byť schopné odčítať čísla od jedného do desiatich, ale schopnosť počítať pravdepodobne nepríde až do jeho predškolských dní. Napriek tomu môžete posilniť jeho rozpoznávanie čísel tým, že vyzdvihnite súčty, keď ho napríklad oblečiete (jeden, dva, tri gombíky), alebo si pripravte jedlo (na tanieri je šesť malých mrkvičiek) a nakupujte potraviny – tri zemiaky, päť banánov a pod. Použite prsty pri počítaní a povzbudzujte ho, aby vás kopíroval.

Zábava s tvarmi

Vytvorte knihu tvarov. V kľude si vyrobte svoj vlastný zväzok, v ktorom si toho veľa vysvetlíte. Po nakreslení tvarov na kus papiera si prelistujte časopisy a noviny, vystrihnite obrazce, ktoré sa zhodujú s každým z nich. Potom choďte na prechádzku a pozrite sa na iné objekty s výraznými tvarmi. Urobte si fotky z vecí, ktoré vaše dieťa ukazuje – štvorcové okno, okrúhle pneumatiky, obdĺžnikové tehly. Vytlačte a vložte obrázky do knihy. Na stránke uveďte niekoľko príkladov, ktoré ukazujú, že tvary sa objavujú v rôznych veľkostiach.

Rozpoznávanie farieb

Vyhľadávanie zodpovedajúcich odtieňov. Pre praktické učenie farieb nechajte svoje dieťa ponoriť do farieb svoje prsty. Pomenujte farby pri každom z nich. Akonáhle majstrovské dielo vyschne, môžete ísť na „lov“ okolo vášho domova, hľadajte položky, ktoré zodpovedajú farbám použitým na obrázku. Hovorte o nich, ako je veľa odtieňov farieb – od bledomodrej, modrej po modrú, ktorá je tak tmavá, že je takmer čierna.

počítadlo pre deti, farebné počítadlo

Zdroj: parents.com | Foto: pixabay.com