Dnešná medicína už našťastie dokáže zázraky a mnohé deti vďaka úžasnému pokroku môžu dostať šancu na lepší život, ktorý by za iných okolností vyzeral úplne inak. Príkladom sú siamské dvojčatá zrastené hlavou. Lekárom v Taliansku sa podarilo oddeliť ich. Zákrok trval 18 hodín a prítomný bol 30-členný tím.

Lekári a sestričky vo Vatikáne stoja za úžasnou medicínskou prácou – oddelili dievčatká, ktoré sa narodili zrastené hlavičkami. Ich matka si je vedomá, že ak by zostali v Afrike, túto šancu by nedostali. Ervina a Prefina sa narodili zrastené lebkami a spoločné mali aj množstvo krvných ciev.

Dievčatá spolu s mamou pricestovali do Talianska ešte v septembri 2018 a na náročnú operáciu sa lekársky tím pripravoval viac ako jeden rok. Náročná operácia prebehla počas júna 2020. Koncom mesiaca dievčatá oslávili druhé narodeniny a podľa všetkých výsledkov kontrol sa im darí priaznivo.

Ich mozgy fungujú bez problémov a aj ich motorický a kognitívny vývoj by mal prebiehať v poriadku. Bola to výnimočná operácia, pretože išlo o najvzácnejšiu formu zrastenia dvojčiat, akú vôbec lekári na svete objavili. Vďaka tímu špecialistov dostali dievčatá zo Stredoafrickej republiky šancu na plnohodnotný život.

Zdroj: cnn.com, tvnoviny.com | Video: tvnoviny.sk | Foto: cnn.com