Konečne ste sa dočkala! V náručí držíte jemnučký ukričaný balíček – vaše nádherné bábätko. Očakávate, že odteraz bude váš život preplnený úžasnými pocitmi euforického šťastia a neopakovateľných zážitkov materstva. Vaše dieťa je zdravé a nádherné a vy ho milujete a skutočne sa snažíte… ale váš nový život je na stovky kilometrov vzdialený od vysnívaného plánu. Kde sa teda stala chyba?

 

Chyba sa nestala. Len prežívate ďalšie zložité obdobie – šestonedelie. Táto fáza materstva býva často prehliadaná a podceňovaná. Ale v mnohých ohľadoch je tých pár týždňov po pôrode náročnejších ako samotné tehotenstvo a pôrod. Telo sa len spamätáva z radikálnych zmien, ktorými si prešlo, vy sama sa emocionálne vyrovnávate s novou neľahkou úlohou matky a organizmus máte zaplavený hormónmi, ktoré si s vašou psychikou nepekne pohrávajú… . Na čo sa teda pripraviť v šestonedelí?

1.    Fyzická bolesť

Bolesť ste si spájala len a len s pôrodom a tešili ste sa, až to budete mať za sebou. Bohužiaľ. Bolesť bude súčasťou vášho života dni, týždne a niekedy dokonca celé mesiace po pôrode. Logicky sa to bude týkať hlavne oblasti genitálií a zadnej časti. Štípanie, pichanie, pálenie…ak nebudete lietať okolo bábätka, budete vymýšľať spôsoby, ako sa bezbolestne vycikať, alebo sa usadiť na vankúšik. Ale ubolené budete mať celé telo, ruky, nohy a v prípade, že ste mala nohy dlho vyložené v opierkach, aj boky a chrbát. Mnohé ženy si užijú dosť bolesti aj v súvislosti s dojčením – už len tvorba materského mlieka bude znamenať väčšiu citlivosť pre vaše prsia. Ak budú problémy s dojčením, pripravte sa na bolestivé zápaly a rozkúsané bradavky.

2.    Útrapy dojčenia

Bolesť nie je jediná nepríjemnosť spojená s dojčením. Pripravte sa na to, že kŕmenie vášho dieťaťa bude prioritnou témou vašej mysle aj činov: Podarí sa bábätku správne prisať? Ako dlho bude papať? Papá dosť? Papá správne? Mám dosť mlieka? Mám dobré mlieko? Prečo nechce piť? Prečo pije tak veľa, nezadusí sa?…Koľko, kedy, a či… . Ak nebudete dojčiť, alebo sa snažiť prinútiť dieťa správne prisať – budete si odstrekovať prebytočné mlieko. A ak si nebudete odstrekovať mlieko, budete počítať minúty do ďalšieho kŕmenia. Stres sa ešte znásobí, ak dieťatko nebude priberať podľa tabuliek a v pravidelnej poradni si od detskej lekárky vypočujete prúd výčitiek.

3.    Komplexy kvôli vzhľadu

Ak ste si predstavovala, že už z pôrodnice si budete vykračovať v napasovaných rifliach, alebo v priliehavých letných šatočkách, čaká vás krutý stret s realitou. Vystupujúce bruško vám ešte nejakú tu chvíľu ostane – až kým sa vaša maternica úplne nezvinie a nezmenší na pôvodnú veľkosť. Ako dôsledok pôrodu vám môžu už natrvalo ostať širšie boky. Samozrejme, nezabúdajme na nevzhľadné strie, ktorým sa nevyhnete, nech používate aj ten najdrahší krém, či olej na svete. Zvykla ste si počas tehotenstva na krásne husté vlasy a čistú jemnú pleť? Zabudnite! Vlasy vám budú vypadávať v chumáčoch a pleť budete mať fľakatú a suchú. No a materské mlieko nečakane vytekajúce z bradaviek, či krvavý zapáchajúci výtok z rodidiel, vám tiež nedopomôže aby ste sa cítila ako žiadúca a neodolateľná žena.

4.    Strach, úzkosť, panika

Je jedno, koľko múdrych kníh o rodičovstve ste počas tehotenstva prečítala. Materstvo vás vždy zasiahne plnou silou a nepripravenú. Na reálne situácie sa jednoducho nedokážete dokonale pripraviť. A na silu materinskej lásky a inštinktu, ktoré vám automaticky ukážu správnu cestu, sa moc nespoliehajte – schopnosť im načúvať nadobudnete až časom. Väčšina mamičiek bude prvé týždne hľadieť na to svoje ukričané stvoreniatko s otázkou: „Čo chceš? Čo mám s tebou robiť?“ A každú vašu činnosť, každú vašu myšlienku zatemní tieň strachu. Budete mať strach, že sa dieťatko podchladí, hneď ako zaveje studený vietor. Že sa prehreje, hneď ako na neho zasvieti slniečko. Že mu ublížite, ak ho nesprávne chytíte. Že zrazu prestane dýchať a vy tam nebudete…

5.    Pocity sklamania

Bola ste rozhodnutá byť úžasnou matkou. Teraz chcete len prežiť deň bez fatálneho zlyhania. A z celej situácie ste sklamaná. K celkovému psychickému stavu nepridávajú ani hormóny, ktoré takmer vždy privodia baby blues. Ste plačlivá, podráždená a v duchu sa neustále pýtate: „Tak toto má byť materstvo? Toto má byť to zázračné naplnenie života?“ V niektorých prípadoch dokonca samu seba spochybňujete ako matku. Každá matka ľúbi svoje dieťa. Ale niektoré mamičky sa okamžite do svojho bábätka zamilujú a iné musia tento cit pomaličky objavovať. Nie je celkom jasné prečo. Možno ste len viac vyčerpaná, alebo po pôrode chýbal bonding. Ale tento stav je len dočasný a tú nesmiernu lásku, ktorú v sebe máte skôr, či neskôr plne precítite…

Prečítajte si aj: Sedem pravidiel pre návštevy šestonedieľok!

Zabudnite na usmiate mamičky z katalógov. Skutočné materstvo je úplne iné. Ale to, že sa vaše predstavy pravdepodobne nebudú zlučovať so skutočnosťou, neznamená, že materstvo nie je nádherné. Je viac krásne, ako si myslíte, len iným spôsobom ako si myslíte. A jeho krásu budete objavovať postupne, pomaly, no zato natrvalo.

Foto: pixabay.com; everystockphoto.com