Mamičky často potrápi rozhodovanie, kedy je vhodné ísť s ich drobcom von a hlavne, aby mu počasie zdravotne neuškodilo. O tejto dilemme rozmýšľajú najmä mamičky, ktoré majú svoje prvé dieťatko s tým, že chcú preňho len to najlepšie. Kde je vlastne pravda a aké počasie najviac vyhovuje vášmu dieťatku?

 

Lekári a mamičky niekoľkých detí v tom majú jasno. Žiadne počasie nebráni tomu, aby ste opustili steny svojho bytu a hazardovali so zdravím dieťaťa. Existujú len veľmi malé výnimky, kedy pobyt vonku treba zvážiť!

Otužovanie

V prvom rade je dôležité brať na ohľad, ak sa chystáte na prvú prechádzku s vašim bábätkom, v akom ročnom období sa narodilo. Ak ide o jar či leto, zvyčajne to nepredstavuje žiaden problém, no určite by ste sa mali vyhýbať priamemu slnku. V týchto ročných obdobiach sa môžete vonku s dieťatkom vybrať aj pár dní po jeho narodení.

Väčší problém predstavujú chladnejšie ročné obdobia, a to je jeseň a zvlášť zima. V tomto prípade je vhodné dieťatko spočiatku postupne otužovať, a až tak sa vybrať von. Odporúča sa, aby ste dieťatko obliekli tak, akoby išlo von a nechať ho pri otvorenom okne alebo na balkóne. Po tejto „otužovacej procedúre“, zhruba po 5 – 10 dňoch, by ste sa mohli vybrať aj na čerstvý vzduch, pričom lekári dvíhajú varovný prst, ak ide o mrazy. Ak klesne teplota pod – 5 stupňov, maličké novorodeniatka by mali ostať radšej doma a týka sa to aj starších bábätiek pri teplote – 10 stupňov.

Dážď

Ak svojho drobca správne oblečiete a zabezpečíte kočík pred tým, aby doňho natieklo, ani upršané počasie nie je prekážkou na prechádzku s ním. Práve naopak, klopkanie dažďa je veľkým relaxom a pripomína mu aj pobyt v brušku.

Kedy môže ísť dieťatk vonku?

Soplík

Ak dieťatku tečú soplíky, ale nemá horúčku ani iné ďalšie zdravotné ťažkosti, takisto sa s ním môžete vybrať na kratšiu prechádzku. Pobyt vonku by ale nemal byť dlhý a najmä ak by dieťatku bola zima, čo zistíte podľa studeného nošteka alebo rúk. Vtedy sa čím skôr poberajte domov!

Obliekanie

U starších generácií sme boli zvyknutí na to, že detičky boli príliš naobliekané a v chladných mesiacoch mali v kočíku len otvor na dýchanie. Určite to nie je správny prístup, pretože by sa tak mohlo prehriať alebo spotiť a následne ho môže ofúknuť vietor, čím mu môžete viac poškodiť.

V zásade platí pravidlo, že bábätka by sme mali obliekať tak, aby im nebola ani zima, ale ani teplo. Lekári odporúčajú, aby sme deti obliekali tak, ako seba, pri novorodeniatkach alebo pri istej situácii pridať jednu vrstvu.

Zdroj: najmama.sk l Fotky: pixabay.com