Vedci potvrdili, že pohotové reakcie a pestovanie bábätiek nespeje k tomu, že deti budú rozmaznané a nesamostatné. Práve naopak, teplá náruč a dávky lásky im prospievajú! Prečítajte si, aké výhody má nosenie detí a nežné spôsoby!!!
Istotne ste sa neraz stretli s odporúčaniami, aby ste toľko nebehali okolo svojho bábätka, alebo ho toľko nenosili na rukách, pretože bude rozmaznané. Vedci konečne tento mýtus vyvrátili a potvrdili práve jeho opak: láska a pestovanie je to, čo malé detičky potrebujú najviac zo všetkého!!!
Čím viac telesného kontaktu a nežných dotykov dieťatku dávame, tým viac mu pomáhame k tomu, aby v dospelosti fungovalo oveľa lepšie ako jeho súputníci, ktorí vegetovali v postieľkach a nereagovalo sa na ich plač.
Psychológovia pozorovali viac ako 600 dospelých a podarilo sa im zistiť, že tí, ktorí boli v detstve viac nosení a „rozmaznávaní“, v dospelosti trpeli oveľa menej depresiami a ich mentálne zdravie bolo podstatne lepšie.
Telesný kontakt sa týka aj prvých chvíľ po narodení dieťatka, pričom táto metóda sa nazýva klokankovanie (kangaroo care). Dieťatko je položené na matke a holými telami si vymieňajú teploty, čo bábätkám pripomína prostredie z bruška. Oveľa viac je tento spôsob využívaný u predčasne narodených detí, pretože tie potrebujú viac túlenia sa s mamičkou. No nemožno vyvrátiť pozitívne dôsledky aj pri detičkách narodených v čase termínu. Bolo zistené, že bezprostredný kontakt má na starosti to, že v dospelosti deti menej stresovali a lepšie zvládali záťažové situácie.
Veľmi populárnou je aj metóda „nechať dieťa vyplakať“. Tie mamičky, ktorým je blízka, by mali spozornieť. Plač je to, čo deťom škodí a môže narušiť ich ďalší vývoj!!! Ak sa na potreby dieťaťa nereaguje, dieťa je vystavené stresovým situáciám už v útlom veku, a to nepriaznivo vplýva na jeho zdravie. Je pritom potrebné si zapamätať, že detičky nikdy plačom nevydierajú, ale týmto spôsobom nám hlásia, že niečo nie je v poriadku, keďže ešte nevedia hovoriť. Je preto namieste, čo najpohotovejšie zareagovať a zistiť, čo drobčeka trápi. Láskou a vrelou starostlivosťou nič nestratíte a v budúcnosti sa vám tento človiečik za teplo, ktoré vo vás našiel, určite poďakuje.
Psychologička tieto tvrdenia uzatvára nasledujúcou vetou: „To, čo rodičia robia v tých prvých mesiacoch a rokoch, vážne ovplyvňuje spôsob, akým sa bude mozog vyvíjať a rásť po zvyšok života dieťaťa.“
Zdroj: kfor.com, najmama.sk l Foto: pixabay.com, pinterest.com