Počas tehotenstva ste sa 9 mesiacov nevedeli dočkať pôrodu a momentu, kedy už svoje vytúžené dieťa budete držať v náručí. Teraz, keď ho už máte doma, má zrazu týždeň, dva, tri, mesiac, polroka, rok a už je to nezastaviteľné. Ako si však užiť tie nezabudnuteľné chvíľky čo najviac? 

Určite ste sa dočítali v mnohých článkoch o tom, ako deti milujú hudbu, rady pozerajú televíziu a že im to v istej miere treba dopriať, pretože aj to ich posúva vpred a učí nové veci. Samozrejme, ale…

Tichá domácnosť

Možno to bude znieť pre mnohé mamičky neprijateľne, pretože si nevedia predstaviť byť doma v tichu, ale majte doma čo najčastejšie ticho. Žiadna zapnutá televízia alebo rádio. Ani ako zátišie. Jednoducho ticho. Len vy a vaše dieťatko. Jasné, nemusíte žiť v tichu celý deň, ale aspoň väčšinu dňa to skúste. Až v ten moment, keď je okolo vás ticho, ste naplno schopné vnímať svoje dieťa, každý jeho nový zvuk, nové pokroky, potreby a hlavne smiech. Máte možnosť počúvať všetky tie prvé neforemné slová, ktorými sa snaží vám povedať, že vás ľúbi. Odporúčame vám využiť čo najviac času v tichosti s vašim bábätkom.

Smejte sa, spievajte, čítajte, rozprávajte sa

Využívajte spoločný čas v tichosti pri hraní, prebaľovaní, kŕmení,… sú to neopakovateľne krásne momenty, ktoré si treba nerušene užívať. Robte svojmu malému drobcovi radšej dvorného šaša a zabávajte ho vy. Koľko úsmevov mu venujete, toľko vám vráti naspäť. Každú pesničku, ktorú mu sama zaspievate, hoc nie ste superstar, bude pre neho veselším zážitkom, než pieseň z rádia alebo televízie. Čítajte mu rozprávkové knižky už od útleho veku, pomaličky, zrozumiteľne a dávajte do toho emócie. Váš hlas je pre neho ten najprirodzenejší, vy ste jeho prvým človekom, tou najdôležitejšou osobou, vy ste jeho prvá učiteľka. To, či budete rozprávať iba v rodnom jazyku, alebo aj cudzími jazykmi, je len na vás.

Bábätká, hoc to možno nedávajú úplne najavo, výborne vnímajú dianie a atmosféru okolo seba. Veselé a pokojné prostredie je dôležité, odráža sa na ich vývoji. Ony cítia kedy sa im venujete a kedy je pre vás telka, mobil, facebook, či notebook dôležitejší. Je vedecky dokázané, že šťastné deti robia väčšie a rýchlejšie pokroky.

Čas nezastavíme

Časom, keď sa spätne obzriete na tie prvé mesiace s bábätkom doma, poviete si: „Bože, ako rýchlo to ubehlo, ani som si to nestihla užiť.“ Obmedzte zapnutú telku a rádio a vychutnávajte si spoločné „debaty“ odmalička. Dieťaťu tým dáte jasne najavo, že ste tu hlavne pre neho a že ho ľúbite. Treba si uvedomiť, že spoločne strávený čas je to najhodnotnejšie, čo jeden druhému vieme dať 🙂

Foto: pixabay.com