Muži z celého sveta dostali zákernú otázku: „Ktorú ženskú situáciu by ste nechceli dobrovoľne zažiť?“ Ak predpokladáte, že rebríček „Nechcel by som“ otvára pôrod, máte pravdu. Chlapi vyšli s pravdou von a do zoznamu pridali aj také životné situácie, ktoré by ste od nich naozaj nečakali. 

Čítanie uvedených argumentov sa ženám môže zdať ako vtipné čítanie. Veď ak sa muži označujú za silnejšie pohlavie, tak zrejme so slabším žalúdkom a ešte slabšou náturou. Pretože to, čo mamičky pri deťoch zvládajú „ľavou zadnou,“ muži podľa prieskumu nechcú ani náhodou.

Netradičný dotazník cez sociálne siete

Spoločnosť pre sociálny výskum v Londýne oslovila prostredníctvom sociálnych sietí mužov, ktorí vo svojom profile zverejnili status Manžel/Otec. Ich úlohou bolo uviesť päť situácií, ktoré ženám/matkám vôbec nezávidia a nechceli by ich zažiť. Pripomíname, že pôrod sa nepočíta. Tu je zoznam najčastejšie uvádzaných faktov:

1/ Prebaľovanie a umývanie pokakaného bábätka – ak plienky nevydržia a tuhý obsah rozotrú až na chrbátik, nezostáva vám nič iné, len tú masu spracovať – dieťatko vyzliecť, očistiť, plienku s nákladom vyhodiť, oblečenie ručne predprať… . Robota to nie je voňavá, priznajme si. Obzvlášť ak bábätko prešlo na rôznorodú stravu a cítiť to aj v stolici. Táto činnosť sa preto objavila na prvej priečke činností, ktoré testovaným mužom doslova nevoňajú.

2/ Čistenie zvratkov a pranie zašpinených vecí – obzvlášť u batoliat môžu byť žalúdočné nevoľnosti a následné vracanie pomerne časté. Mamičky to poznajú – nezapasuje strava, cestovanie v zákrutách, prehltnuté soplíky…tu sú procedúry hygieny podobné ako v prípade prvého bodu – nevoňajú. Muži pri predstave, že by mali zvratky chytať do rúk alebo ich preplachovať z oblečenia pokrčili nosom. 🙂

3/ Časté nočné vstávanie – snáď každá dojčiaca mamička pozná nočné dvoj-troj hodinové vstávanie. A pozná aj tú slasť, keď bábätko konečne prespí celú noc a ona dobehne spánkový deficit spolu s ním. Muži v dotazníku priznali, že práve časté nočné vstávanie je to, čo by nebrali ani zadarmo.

4/ Dojedanie zbytkov jedla po dieťatku – nie všetci ľudia majú žalúdok na to, aby vyjedali obsah taniera po svojom potomkovi. Tento argument sa vyskytol v dotazníku medzi testovanými mužmi, hoci paradoxne pitie piva či tvrdého alkoholu z jednej fľaše s kamarátmi im vôbec nevadilo.

5/ Odsávanie soplíkov – všetci opýtaní muži najskôr dostali otázku, či poznajú odsávačky soplíkov a či videli ich používanie v praxi. Odpovedali pozitívne. Najhoršie dopadla ústna odsávačka: „Hlieny rozhodne vyťahovať nemienim! Ešte mi vlezú do úst,“ komentovali situáciu. Odsávačku s napojením na vysávač kritizovali tiež – prekáža im, že je to práve vysávač, ktorý soplíky ťahá von.

Nehádžme všetkých do jedného vreca

Je potrebné poznamenať, že prieskumná spoločnosť oslovila približne dvesto mužov z rôznych spoločenských a finančných pomerov. Neskúmala, ako dlho sú otcami, koľko majú detí a do akej miery sa podieľajú na priamej starostlivosti o dieťa. Ako sama dodáva: „Výsledky prieskumu netreba brať veľmi vážne, nie sú záväzné pre všetkých otcov na svete a preto ich nemôžeme hádzať do jedného vreca. Vieme, že existujú skvelí oteckovia, ktorí sa o dieťatko dokážu postarať stonásobne lepšie ako nezodpovedná matka a práve im patrí naša poklona.“

 

Zdroj: www.buzfeed.com, www.facebook.com | Foto: www.wixstatic.com, www.publicdomainpictures.com