dieťa sa dusí

Pri deťoch stačí malý okamih, a šťastná chvíľa sa môže pri nepozornosti dospelého zmeniť na nočnú moru. Deti vymyslia všeličo, pričom dospelému niekedy až „rozum zastane“.

Treba však dávať veľký pozor: Nestrčí si ten náš drobec do krku diel z hračky? Poskakuje pri jedení svojej obľúbenej maškrty?

Príčiny dusenia

Skúsení rodičia často hovoria, že ak sú deti veľmi ticho, robia niečo, čo by nemali. Stačí malá chvíľa a dieťaťu môže zabehnúť diel z hračky, ktorú skúmalo ústami, alebo mu môže zabehnúť diel lega, ktorý sa snažilo oddeliť od iného zubami. Pokiaľ ide o jedlo, dusenie častokrát príde aj pri jedle. Buď sa dieťa snaží jesť rýchlo, alebo sa pri rozosmeje, rozpráva atď…

Príznaky toho, že niečo nie je v poriadku

Pokiaľ zbadáte, že dieťa nevysvetliteľne rušivo kašle, ťažko sa mu dýcha, plače a chrčí, alebo modrá, je možné, že sa dusí. Pri dusení, môže dieťa až strácať vedomie. V takomto prípade je dôležité poskytnúť prvú pomoc do troch minút!

Pre prípad, že sa dostanete do situácie, kedy budete nútení poskytovať prvú pomoc dieťaťu, pozrite si nasledovné inštruktážne video:

Zdroj: YouTube.com | Foto: pixabay.com