Ženské telo je nevyspytateľné! Varuje nás pred hocičím, ale tiež ponúka veľa záhad. Ak chcete ušetriť za antikoncepciu alebo za reprodukčného lekára, ste na správnom mieste. Prezradíme vám, aké signály vám napovedajú plodné a neplodné dni! Zbystrite pozornosť!

 

Bez ohľadu na to, či máte pravidelný alebo nepravidelný cyklus, pozostáva z troch fáz. Strieda sa neplodné obdobie, za ním nasleduje plodné a po ňom opäť neplodné obdobie. Začínajúce neplodné obdobie trvá od prvého dňa menštruácie a končí vtedy, keď nastúpi to plodné. Plodné trvá zhruba týždeň a signalizujú nám ho rôzne zmeny, o ktorých si ešte povieme. Posledné neplodné obdobie nasleduje po plodnom a ukončí ho nástup ďalšej menštruácie. Ak si myslíte, že to vyhráte iba s tým, že si tieto dni vydelíte troma, ste na omyle. Takto cesta k úspechu určite nevedie, pretože v tele sa môžu udiať rôzne zmeny, ktoré tieto fázy posunú, a tým nedosiahnete to, čo chcete. Ale ak skĺbite s týmto nasledujúce metódy, pravdepodobnosť je skoro 100%.

užívajte si romantické chvíle

Pošvový hlien

V krajinách tretieho sveta, kde je pôrodnosť vo vysokých číslach, ženám vysvetľujú plodnosť takto: Keď je sucho, nie je žiadna úroda, a keď je mokro, všetko sa rodí. Táto metafora presne takto platí: Hlien je prítomný v plodnom období a počas našej najvyššej plodnosti je ťahavý, priesvitný, pripomínajúci váječný bielok. Túto situáciu určite poznáte aj zo svojich nohavičiek, čiže ďalej netreba pokračovať!

babytest

Meranie bazálnej teploty

Teplota vo vašej pošve vám toho veľa napovie. Prirodzená teplota, ktorá svedčí o neplodnosti, je zhruba 36, 5 °C, a zvýšené čísla o pár desatín hovoria o plodnej fáze. Navyše, ak zvýšená teplota pretrváva aj dlhšie ako zvyčajne trvá ovulácia, je reč o tehotenstve. Super babytest, však?

chcem byť tehotná

Poloha a tvar kŕčka maternice

Kŕčok maternice sa dôsledkom týchto troch fáz mení. Ak je nižšie a je tvrdý, máte neplodné dni. Ak je problém sa k nemu dostať a je mäkký, vtedy máte ovuláciu. Tento spôsob vyžaduje dôkladnejšie pozorovanie, keďže čo znamená tvrdý a mäkký zistíte až po tom, keď budete mať s tým istú skúsenosť.

antikoncepcia

Ak budete využívať všetky metódy, určite si vybudujete vhodný systém k tomu, ako predísť alebo dosiahnuť graviditu. Metódy sú vhodné pre snažilky, ale aj pre mamičky, ktoré si ďalšie dieťa z rôznych dôvodov dovoliť nemôžu.

Držíme prsty!

Zdroj: lpp.sk l Foto: facebook.com, pixabay.com