Pred pár dňami Českom a Slovenskom otriasla Výmena manželiek, ktorú odvysielala stanica Nova. Do rodiny 28-ročného Lukáša prišla náhradná manželka Lucia. 26-ročná žena odhalila, že v rodine, do ktorej sa dostala, nie je všetko úplne v poriadku a 9-ročného chlapca v nej týrajú.

 

Chlapec vyrastal s otcom a ten si pred tromi rokmi vzal za manželku 28-ročnú Anetu. Tá sa sama pred kamerami vyjadrila, že strojcom všetkého zlého v ich rodine je malý Ondrej. Tomu diagnostikovali poruchu ADHD a bežne ho otec za priestupky – ako sú poznámky v škole alebo zlé známky, nechával hodiny kľačať v kúte. A niekedy dokonca na drevenom nástroji určenom na masáž chodidiel.

Bývali s 10-timi zvieratami v jednej izbe

Vymenenej manželke Lucii začalo postupne dochádzať, že chlapcovi chýba láska a je u rodičov niekde na konci. Viac lásky prejavovali 10-tim zvieratám ako jemu. Okrem toho si chlapec musel prejsť aj posmechom medzi spolužiakmi. Smiali sa mu, že smrdí. Keďže rodina bývala so škrečkami, mačkami a psami v jednej garsónke, niet sa čo čudovať, že všade boli piliny a dokonca aj vo veciach Ondreja. Prirodzene v tomto prostredí napáchlo aj jeho oblečenie.

Chlapec sa zveril Lucii, že všetky problémy robí len preto, že chce ísť do ústavu, kde sa napokon po natáčaní aj dostal. Na tento prípad sa pozrel český psychológ Miroslav Čedík a podľa neho rodičia netušili, že Ondreja týrajú. Myslí si, že takéto správanie si mohli odniesť už z detstva a považovať ho za správne. Ako sa vyjadril, otec Ondreja mohol byť sám narušený a v detstve týraný.

Nevedeli, že robia niečo zlé

Už len samotný fakt, že sa týranie chlapca nesnažili pred kamerami ukryť, svedčí o tom, že to nevnímali ako nič zlé a nevedeli rozlíšiť, že už sú za hranicou. „Tu jasne vidíte, že ľudia, čo trestali to dieťa, si vôbec neuvedomovali, že sú za hranicou. Že to neidentifikovali sami od seba ako problém. Že sa vôbec nebáli, že sa to zverejní v televízii,“ vyjadril sa pre blesk.cz psychológ Čedík. Podľa jeho ďalších slov by každý človek, ktorý by vnímal, že týmto spôsobom by mohlo byť prezradené, že sa chová zle, do takejto relácie nešiel. Otec teda nebol schopný vyhodnotiť, či je jeho správanie ešte vhodné alebo nie.

Tento diel Výmeny sme videli aj my a na prvý pohľad bolo zrejmé, že je otec Lukáš neistý a bol „tzv.“ pod papučou. Veliteľkou v rodine bola jeho žena Aneta. 9-ročný Ondrej skončil v diagnostickom ústave, kde ho budú pracovníci sledovať ako sa správa voči sebe a ostatným a bude to zároveň aj čas na hľadanie správneho riešenia pre celú situáciu.

Zdroj: blesk.cz | Foto: nova.cz