Brit Ben Ryan je obyčajný muž, ktorému sa v marci 2015 narodil syn. Kvôli krvnej zrazenine však malému uzlíčku museli amputovať časť ľavej ruky od lakťa, a to iba desať dní po narodení. Inak zdravé dieťa bolo vopred odsúdené na životný neúspech, ortieľ lekárov znel: Pre tak malé deti sa protézy nerobia. Ben však spravil niečo, čo zmenilo život nielen jeho synovi, ale i tisíckam detí po celom svete.
Učiteľ psychológie nemohol a nedokázal čakať tri či štyri roky, kým synček Sol dorastie do nároku na protézu. Niekoľko mesiacov nosil v hlave nápad, na prvý pohľad šialený, no zároveň revolučný.
Inšpirovaný prácou pavúkov
Úplnou náhodou raz pozoroval pavúka pri tkaní siete. Sledoval jeho dlhé nohy, ako spoľahlivo ovládajú nielen nové vlákna, ale zároveň poťahujú okolité nitky k vytvoreniu pavúčieho umeleckého diela. Uvedomil si, že podobný spôsob by mohol pomôcť i jeho synovi. Rozhodol sa vytvoriť ovládateľnú, tzv. bionickú ruku. V škole dal výpoveď a odhodlaný na všetko, pustil sa do práce.
Biorobotika však vyštudovanému psychológovi nič nehovorila. Nemal ani poňatia, ako by ruka mala fungovať, netušil nič o výrobe protéz pre ľudské telo. Na niekoľko týždňov sa „odstrihol“ od sveta, takmer nevychádzal z izby. Pomocou skenera na X-boxe a domácej 3D tlačiarne napokon skutočne vyvinul a vyrobil prototyp bionickej ruky, veľkosťou a tvarom prispôsobenej pre synčeka. Prototypu síce predchádzalo zopár nepodarkov, snahu však napokon korunoval úspech. Podľa príslušnej legislatívy musel čakať, kým chlapček dosiahne jeden rok, aby mu bionickú ruku mohol upevniť na rameno.
„Chcel som pre svojho syna iba to najlepšie. Týmto sme ho povzbudili k tomu, aby v čase vývinu svojho mozgu používal obe ruky. Ak by zostal do troch či štyroch rokov bez protézy, jeho mozog by sa vyvíjal úplne inak, prispôsobil by sa na ovládanie jednej ruky. Navyše by to malo nie dobrý vplyv aj na ostatné centrá v mozgu, ktoré riadia napríklad reč. Takto bude môcť v neskoršom veku prijať plne elektrickú protézu,“ povedal pre denník Daily Post otec.
„Súčasné protézy sú pre deti nemotorné, ťažkopádne a aj škaredé. Bohužiaľ, novšie technológie zas nie sú vhodné pre malé deti. Bionická ruka by dala šancu tisíckam detí po celom svete viesť krásne a plnohodnotné detstvo. S oboma rukami.“
Bionická ruka je takmer plne funkčná, dokáže uchopiť či pustiť predmety a presunúť ich na iné miesto. Aktívny je iba palec, ostatné prsty sú iba ako celok, no i tak je to pre dieťatko veľká pomoc. Naučiť sa ovládať bionickú ruku trvá pár dní, chce to najmä sústredenie a cvik, potom to už ide samé. Dôkazom toho je i Sol, ktorý s pomocou tejto šikovnej protézy stvára odvážne kúsky ako správny zdravý chlapec.
Od pavúka k vlastnej firme
Ben Ryan, posilnený úspechom bionickej ruky na svojom synovi, založil vlastnú firmu. Vyvíja a vyrába rovnaké končatiny, určené ich detským prijímateľom. Nie však už na domácej 3D tlačiarni a X-boxe, tentoraz za odbornej asistencie špičkových odborníkov. Sú medzi nimi i takí, ktorí aktívne vyvíjajú a vyrábajú protézy pre profesionálnych paraolympionikov.
Zdroj: www.dailypost.co.uk, www.mirror.co.uk, www.facebook.com, youtube.com | Foto: www.facebook.com