Je špinavý, smrdí, púšťa chlpy a s hygienou nemá nič spoločné. Takto vníma veľa ľudí najlepšieho priateľa človeka. Povedzte si úprimne: Nechali by ste svoje nedávno narodené bábätko túliť sa k chlpatému stvoreniu, ktoré je ochotné sa okúpať len vtedy, keď je vonku už naozaj veľmi teplo? 

Veľa mamičiek túto myšlienku zahodí skôr, ako sa nad ňou stihne zamyslieť, avšak, vedci z Kanady majú pre psích fanúšikov super správu: Blízkosť psa pri dieťatku má pozitívny vplyv na jeho zdravie!

Znižuje riziko vzniku alergií

Fúúú…asi vedcom z University of Alberta nebudete ich prácu príliš závidieť (študovali vzorky stolice od 746 detí, ktoré boli zhromaždené v období viac ako 20 rokov), ale výsledky ich výskumu sú celkom zaujímavé. A potešia všetkých, ktorí sa snažia skĺbiť život s detičkami so životom s domácimi miláčikmi.

Ich záver: Zistili, že deti žijúce v spoločnej domácnosti so zvieratkom mali vyššie hladiny črevných baktérií Ruminococcus a Oscillospira (Až 70 percent z nich malo doma práve psíka). Tieto dva druhy baktérií sú považované za zodpovedné za nižší výskyt alergií.

Ako to celé funguje?

Vedúca štúdie, epidemiologička Anna Kozyrskyj hovorí, že pozitívny vplyv má prítomnosť zvieratka vo vašej domácnosti na vaše dieťatko už v čase, keď ho ešte len nosíte v brušku, v období, kedy sa mu tvorí črevná mikroflóra. Neskôr, po narodení, možno tieto užitočné baktérie prenášať kontaktom so zvieratkom, jednoducho jeho hladkaním, alebo aj obyčajnou prítomnosťou psíka v blízkosti dieťatka.

Takže, ak chcete pomôcť vášmu bábätku úspešne naštartovať imunitný systém a zároveň v ňom budovať kladný vzťah k zvieratám, jednoducho si spolu s kočíkom a postieľkou zabezpečte aj pelech pre psíka. Detičky sa budú mať s kým hrať, pomôžete im pri budovaní tak veľmi potrebnej imunity a koniec koncov to môže byť aj pre vás celkom dobrý spoločník.

(Pokiaľ ide o vás, drahí mačací fanúšikovia, je nám ľúto, ale efekt bol pri iných domácich zvieratiek oveľa nižší…:-)

Zdroj: brigitte.de | Foto: pixabay.com