Od novembra nás čakajú zmeny v poplatkoch na pohotovostiach. Novinky budú i pri preventívnych prehliadkach. Novelu ešte musí podpísať prezident.

 

Na nemocničnom urgente po novom zaplatíme desať eur, na ambulantnej pohotovosti rovné dve eurá. Doteraz sme platili v obidvoch prípadoch 1,99 €. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker povedal, že zvýšením poplatkov chcú odradiť pacientov od zneužívania systému. Úhrady sa nemajú týkať tých pacientov, ktorí potrebujú neodkladnú pomoc zdravotníckeho personálu. Kašeľ a chrípka na pohotovosť nepatria.

Platiť by nemali ľudia s čerstvými úrazmi či tí, ktorí potrebujú okamžitú hospitalizáciu. Toto oslobodenie sa však nebude týkať ľudí, ktorí si stav privodili pod vplyvom alkoholu a inej návykovej látky.

Preventívne prehliadky u všeobecných a zubných lekárov sa rozšíria

Na pečeňové testy budú mať nárok i dospelí a dorast. Zubári pacientom v rámci preventívky budú robiť vyšetrenie uzlín. Deti budú mať nárok na ošetrenie fluórom.

Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje ľudí, aby sa zúčastňovali všetkých preventívnych prehliadok, na ktoré majú nárok. Túto možnosť využíva stále málo pacientov.

Zdroj: slovenskydennik.sk | Foto: pixabay.com